משיכה מינית - מה באמת חשוב לו?

כשבודקים לעומק את האינטרסים של בני זוג במערכת הזוגית, מסתבר שלא תמיד הם זהים. כדי להבין את ההבדלים באינטרסים יש לזכור כי המבנה החברתי הרבייתי של האדם עבר ברירה טבעית במשך יותר מחמישה מליון שנה בערבות הסוואנה שבאפריקה, בקבוצות (חמולות) שמנו 20-35 בני אדם, חלקם ילדים. מכיוון שתכלית החיים היא רבייה (לא רק שלנו, בני אדם, אלא של כל היצורים החיים) , הרי שבמהלך הדורות התקיימה ברירה טבעית (סלקציה) של תכונות המשפרות ומייעלות את תהליך הרבייה והישרדות הצאצאים.
 

 

100:70התופעה של זוגיות אצל האדם נוצרה כי בתנאי הסוואנה הסיכוי של אם בודדה להצליח בגידול ילד היה אפסי. בגלל התכונות המיוחדות של הגור האנושי וצרכיו, נדרשים שניים כדי לטפל בו - האב והאם (היום, עד שהצאצא מגיע בערך לגיל 50). חיזוק הקשר הזוגי נעשה במהלך הדורות כי אלה שאצלם הקשר הזוגי לא נמשך לאורך זמן, סיכוייהם להצליח בגידול ילדיהם היו נמוכים מאוד.

מכאן, שכאשר גבר מחפש אשה, ואשה מחפשת גבר, לכל אחד מהם ישנם אינטרסים שונים בבחירה.

 

 

אז מה הוא מחפש? הגבר מחפש אישה בעלת תכונות גנטיות משובחות, כי למרות שהוא יכול בקלות לייצר כמות גדולה של צאצאים ללא מאמץ רב, הרי שברגע שהוא נכנס למערכת זוגית הוא מנוע (במידה מסוימת) מלייצר צאצאים מחוץ למערכת הזוגית, ולכן חשוב ביותר שבת הזוג תהיה פורייה. איך יידע? קודם כל הוא מחפש בת זוג בריאה. סימני הבריאות הם רבים: יופי הבא לידי ביטוי בסימטריה ופרופורציות מסוימות המרמזות על בריאות וחוסר בכשלים רפואיים או סביבתיים לגברת, עור חלק, שיער שופע, ויחס מותניים ירכיים 0.7:1 או כמו שמקובל לומר 90:60:90 (למרות שה- 90 העליון פחות חשוב לעניינינו). מעניין כי היחס הזה הוא היחס המושך גברים בכל התרבויות, בין אם הגברים מעדיפים נשים רזות או נשים "מלאות". אם חושבים על זה - מה קורב לנערה רזה עם נטייה לאנורקסיה? אחד הסימפטומים הראשונים הוא הפסקת המחזור - אי-פוריות. ומה קורה לנערות שמנות? גם הן סובלות מאי סדירות או הפסקה מוחלטת של המחזור החודשי, שוב, מצב של אי-פוריות. מכאן שיחס 1:0.7 בין הירכיים למותניים מגביר את הסיכוי לפריון בת הזוג.

 
מעבר לכך, הגבר מחפש תכונה נוספת שעליה יקום ויפול דבר - נאמנות!. אם נזכור שתכלית החיים הם יצירת צאצאים, הרי שגבר שמעביר את חייו בהשקעה בילדים שאינם מזרעו (שלא במודע), הרי הוא מבזבז את חייו לריק! ולכן, מכיוון שהאישה תמיד יכולה להיות בטוחה שהילדים הם שלה, לגבר אין כל דרך לדעת זאת. ולכן הוא חייב להיות בטוח לחלוטין שהילדים שהוא מגדל הם אכן שלו. הסטטיסטיקה מראה כי בארה"ב 7-8% מהילדים קוראים "אבא" לאיש הלא נכון! זה אומר 2-3 ילדים בכל כיתה! מכאן שנאמנות היא תכונה שמאוד חשובה לגבר. למעלה משליש ממקרי הרצח בעולם כולו הם על רקע "בגידה" או חשש ל"בגידה" של האשה. בתרבויות רבות אישה הנחשבת כ"קלת דעת" לא תוכל למצוא חתן, ואף עלולה לשלם בחייה על רקע "כבוד משפחה".

מרוקאימספרים שכאשר מחמוד, גבר מרוקאי שבביתו אשה ותשעה ילדים, שמע שמלך מרוקו מנסה לעודד ילודה ויעניק פרס כספי מכובד למשפחות עם עשרה ילדים ויותר, נזכר כי באחת מנסיעות העסקים שלו היה לו סטוץ בכפר מרוחק והוא יודע שיש לו שם בן מחוץ לנישואין. לאחר התלבטות החליט לשתף את זוגתו בעניין כדי לזכות במענק המלכותי. לשמחתו אשתו סלחה לו מיד ושלחה אותו להביא את הילד. לאחר יומיים של מסע מפרך אל הכפר המרוחק וחזרה, חזר מחמוד הביתה והנה אשתו יושבת לבדה בחצר. "איפה הילדים?" שאל אותה. "האבות שלהם באו ולקחו אותם" ענתה לו אשתו..
 
זו גם הסיבה, שבניגוד לנשים, גברים יתקשו לסלוח על סטוץ חד פעמי של בת הזוג לעומת יחסים רגשיים אפלטוניים. החשש שהילדים אינם ילדיהם יכול לפרק כל קשר נישואין ולהביא לאלימות קשה.

בפעם הבאה - מה מחפשות הנשים?

 

 

עוד בנושא זה במסגרת ההרצאות המוגשות על ידי ד"ר איתי פלאות ובעיקר בהרצאות  "האינסטינקט האנושי" ו"אבולוציה של מיניות ואהבה"

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119 

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

מה כל כך מיוחד במיניות האשה?

מה כל כך מיוחד במיניות האשה?

בהרצאתי "אבולוציה של מיניות ואהבה באדם" אני מספר על מיניות האדם. אבל מה כל כך מיוחד במיניות האדם?  במה שונה המיניות של המין האנושי מזו של אין ספור בעלי חיים אחרים? 
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet