כשצודקים כועסים או להיפך?

ההרצאה על האינסטינקט האנושי עוסקת באבולוציה של התנהגויות אנושיות.  הכעס מוגדר כרגש עז שמעורר התנהגות תוקפנית ואסרטיבית.
  
לאדם תגובות רגשיות שונות במצבים שונים. כאשר אדם מאבד משהו, הדבר גורם לצער, כאשר אדם חושש לאבד משהו, הדבר גורם לפחד.  הכעס מתעורר כאשר אדם חש שזכויותיו מופרות או שהוא מאויים.

הכעס מתאפיין בסימפטומים פיזיולוגיים כמו המרצת פעילות לב וריאות, הזרמת דם לשרירים, הסמקה, הרמת קול, כיווץ פנים וצמצום אישונים, מתח שרירים גבוה תנועות גוף מוגזמות ועוד. מבחינה מנטאלית אפשר להבחין בהתמקדות והתרכזות בגורם הכעס, ירידה ביכולת אנליטית לוגית והתנהגות בלתי רציונאלית עד כדי איבוד שליטה.
 
מהו היתרון האבולוציוני של הכעס? זה די ברור – הכעס הופך את האדם לכשיר יותר לקראת מאבק, הלב ממריץ פעולתו, השרירים מתחמצנים, המיקוד ביריב – כל אלה דומים לתגובת fight or flight  (פגע או ברח).
 
תופעה נוספת שנגרמת בשעת כעס היא הגברה של תחושת הצדק.  מכיוון שהיכולת האנליטית לוגית פוחתת, תחושת צדק שאינה בהכרח מבוססת ממלאת את האדם הכועס.  הדבר מאוד הגיוני מהבחינה ההשרדותית – אדם שעומד בפני קרב, טוב יהיה אם לא יהסס ויהיה נחוש בפעולותיו, אסרטיבי מאוד.
וכאן המידע הזה יכול סייע לנו במצבים שונים.
כאשר אדם כועס, אין כל טעם להתווכח איתו או לנסות לשכנע אותו – תחושת הצדק שהוא חווה לא תאפשר לו לשקול באופן הגיוני את הדברים ולהשתכנע.  לכן, הדרך לפתור בעיה של אדם כעוס היא קודם כל להרגיע. (על איך מרגיעים – בפעם אחרת).
כאשר אתה עצמך כועס, השתדל לזכור את הנאמר פה ואם תהיה מודע לתופעת "הגברת תחושת הצדק" תוכל לשלוט טוב יותר בכעס ולפתור קונפליקטים בנחת.
 
אז התשובה הנכונה היא – "כשכועסים צודקים" לפחות בתחושה הסובייקטיבית.
 
אגב, זו הסיבה שבשעת ויכוח, אדם שטיעוניו חלשים, לרוב יכעס ויתעצבן, דבר שיאפשר לו לחוש שטיעוניו צודקים....
 
 

עוד בנושא זה במסגרת ההרצאות המוגשות על ידי ד"ר איתי פלאות ובעיקר ההרצאה  האינסטינקט האנושי

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119  
 

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

כוחו של אינסטינקט

כוחו של אינסטינקט

אינסטינקטים תמיד ריתקו אותי, התנהגויות המוכתבות על ידי הגנים, וכאשר נמצא טריגר להפעלתם, הן עשויות להתקיים בתנאים ממש לא מתאימים. הנה שתי דוגמאות שאותי שעשעו מאוד.
להמשך קריאה
למה איש לא משתכנע בויכוח פוליטי?

למה איש לא משתכנע בויכוח פוליטי?

למרות כל הטיעונים והנימוקים איש לא השתכנע, איש לא שינה את דעתו הפוליטית, איש לא החליט שהאחר צודק . מדוע אף אחד לא משתכנע בוויכוח פוליטי?
להמשך קריאה
היא כישפה אותו - זה ברור

היא כישפה אותו - זה ברור

דיברנו על מישהי שהתחתנה עם בן למשפחה טובה והיא עושה לא "את המוות". הזיווג הזה נראה מוזר למשפחתו ולסובבים אותם. מה הוא מוצא בה? איך תפסה אותו? ואז מישהי נתנה את ההסבר ואמרה: "אין ספק, היא כישפה אותו!!".
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet