אלוף כל השירים

Happy Birthdayאיזה הוא השיר הרוויחי ביותר בעולם? איזה שיר מכניס הכי הרבה כסף בהשמעותיו לבעלי זכויות היוצרים?


מסתבר שהשיר הפופולארי ביותר בעולם במשך כמעט 100 שנים, שזכה לאין ספור ביצועים, הותקן בהמון תיבות נגינה, מנוגן על ידי כרטיסי ברכה רבים מספור, הושר אישית לנשיא ארצות הברית ואפילו שרו אותו בחלל, השיר הזה הוא גם הרווחי ביותר בעולם והוא נקרא:  Happy Birthday to you.  


השיר שמורכב בסך הכל משבעה תוים ושש מלים, הולחן בסוף המאה התשע עשרה והוא עדיין מוגן בזכויות יוצרים.  על פי ספר השיאים של גינס השיר נמצא בבעלות תאגיד Warner Music Group.  


השיר happy birthday נוצר על ידי שתי אחיות מקנטקי שבארה"ב, מילרד ג'יין היל ופטי סמית היל. פטי שנולדה בשנת 1868 היתה גננת ואשת חינוך שגם לידה באוניברסיטה ושיטות החינוך שלה נפוצו בכל ארה"ב. אחותה הבוגרת, מילדרד נולדה בשנת 1859 היתה נגנית של אורגן ופסנתר, מלחינה ומרצה למוזיקה. האחיות החלו לשתף פעולה ביצירת שירים לגני ילדים בשנת 1889 ואוסף של השירים בשם "שירי סיפור לגני ילדים" התפרסם בשנת 1893. אחד השירים, שיר ברכה לבוקר טוב, חובר למנגינה הפשוטה:


Good morning to you,
Good morning to you,
Good morning dear children,
Good morning to all.

לא ידוע מי התחיל לשיר את השיר עם המלים Happy birthday to you הטקסט הכתוב הראשון הופיע בשנת 1912 ואיפה שהוא בין 1912 לשנת 1935 השיר הפך לשיר ה"סטנדרטי" בימי הולדת.

ידוע כי בשנת 1930 השיר הושמע במחזמר בברודוואי ואחר כך גם שימש ב"מברק מזמר" הראשון של חברת ווסטרן יוניון. ג'סיקה היל, אחות שלישית במשפחה, טבעה זכויות יוצרים בשם שתי אחיותיה אבל לא ניתן פסק דין, נראה שהצדדים הגיעו לפשרה שלא פורסמה.


כאשר החלו לזרום אל האחיות כספי תגמולים הן הקימו בשנת 1942 קרן "happy birthday/Good morning to you" וזכויות היוצרים, על פי תיקוני חוק אמריקניים יחולו עד 2030, ואז יהפוך השיר לנחלת הכלל (עממי).


לאחר גלגולים רבים בהם זכויות היוצרים נסחרו בין גופים שונים, כיום הזכויות שייכות לחברת Warner Music Group וההכנסות מהשיר מגיעות לסדר גודל של 2 מליון דולר לשנה.


נכון להיום עומדות מספר תביעות המערערות על זכויות היוצרים שמחזיקה חברת Warner Music Group בטענות שונות וביניהן טענה שפטי סמית' היל לא באמת יצרה את הלחן אלא השתמשה בלחן עממי ישן, וכן שנפלו טעויות ברישומים השונים של הזכויות במהלך השנים..


אבל אל חשש, אתם יכולים להמשיך לשיר ולזייף את Happy Birthday to you במסיבות יום ההולדת המשפחתיות מבלי שתדרשו לשלם תמלוגים, אבל אם השיר מושמע בעסק, אולם שמחות, מסעדה ואפילו גן ילדים, ההשמעה חייבת תשלום תמלוגים על פי חוק!

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet