מה אומרות עינייך - הבורסה בירידות

בורסההשבוע זה קרה!!! מדדי הבורסה ירדו, התקשורת זעקה: מפולת, התרסקות, צניחה, התמוטטות, היסטריה...  כמה מלים קשות, ומדובר בינתיים בירידות בסדר גודל של אחוזים בודדים, 3.5% בישראל ובארה"ב, 5% בגרמניה, 4.6% בבריטניה, 8.5% בשנחאי...  זו לא התרסקות (בינתיים), ולא צניחה, בסך הכל תיקון לא גדול אחרי שנים של עליות וחודשים אחדים של דישדוש.  
 
אז למה אני מדבר כאן על הבורסה?  לא כי החלטתי להירשם ללימודי שוק ההון, גם אינני כלכלן מדופלם.   אני כאן בגלל התקשורת וההשפעה עלינו, אנשים שמנסים להיות רציונאליים.  
 
בורסההתמוטטויות בבורסות כבר היו.  כבר היו מצבים בהם בורסות ירדו בעשרות אחוזים בימים אחדים, וירידה של 3-5 אחוזים ביום היא אולי ירידה חזקה, ואולי היא יכולה לבשר מפולת אמיתית, אבל זו (עדיין) לא התרסקות.
 
אז למה אמצעי התקשורת מנסים להבהיל אותנו?  כי ככה הם, כשהם מצליחים לרגש אותנו, ליצור בנו פחד, בהלה, דאגה, שמחה וכדומה, זה מבטיח שנצרוך מהם יותר וזו הרי התכלית העיקרית לקיומם.
 
והדרך בה הם מנסים לגרום לנו להתרגשות היא בעיקר על ידי מלים "חזקות" כמו אלה שרשמתי למעלה, ועל ידי תמונות המביעות רגש.  
 
בורסהעכשיו, שיהיה ברור, גם בנושא מסחר בבורסה אני מבין משהו.  ואני יודע היטב שסוחרים מקצועיים ורציניים לא נבהלים מירידות ולא ממפולות והתרסקויות.  רובם ככולם לוקחים אפשרות כזאת בחשבון ונערכים לקראתה, אחדים אפילו נכנסים לעסקאות "שורט" ומרוויחים היטב כאשר מניות יורדות.  
 
יותר מכך,  רוב הסוחרים בבורסה אינם סוחרים בכסף שלהם אלא עבור משקיעים פרטיים וחברות, כך שההתייחסות היא מקצועים והם לא יפסידו את כל כספם אם התיק שהם מנהלים יצטמצם...
 
אבל תראו את התמונות מידיעות אחרונות של יום אחרי הירידות - כולן מביעות יאוש, בהלה והיסטריה, והן לא מייצגות את המצב בבורסה אלא מייצגות את הלך הרוח שמנהלי העיתון מעוניינים להטיל עלינו.  זהירות, זה לא רציונאלי!!!!
 
 

 

 

 

עוד בנושא זה במסגרת ההרצאות המוגשות על ידי ד"ר איתי פלאות ובעיקר ההרצאה  זה הטבע שלנו - על אי רציונאליות בהתנהגות אנושית

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119 

עוד בנושא של חשיבה וראציונאליות בהרצאה "זה הטבע שלנו" המוגשת על ידי ד"ר איתי פלאות
 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet