האם אתם רואים צבעים?

איך רואים צבעים?  ברשתית העין ישנם שני סוגים של תאים: קנים - הרגישים לעוצמת האור (והם שמבחינים באור הלבן על עוצמותיו השונות - מהלבן דרך האפורים לשחור) ומדוכים הרגישים לאורכי גל מסויימים ואחראים לראיית הצבעים.

 

 

ישנם שלושה סוגי תאים מסוג מדוכים וכל סוג רגיש לתחום אורך גל מסויים. מדוכים "אדומים" שעיקר רגישותם לאורך גל של 564 ננומטר (זה צהוב, אבל הם רגישים במידה מסויימת בין האדום לירוק), "ירוקים" שעיקר רגישותם לאורך גל של 534 ננומטר (שזה ירוק, אבל תחום רגישותם בין צהוב לכחול) ומדוכים "כחולים" הרגישים בעיקר לאורך גל של 420 ננומטר, אבל הם מבחינים בין הירוק כחלחל ועד הסגול.

 

ראיית ואבחנת הצבעים שלנו מבוססת על היחס שבין עוצמת הריגוש של כל סוג מסוגי המדוכים. עיוורון צבעים מקורו בפגם הגורם לחוסר רגישות של אחד משלושת סוגי המדוכים.  

 

לחצו על התמונה למטה להורדת תוכנה המדגימה את העניין בצורה טובה.

 

Color Vision
 
Click to Run

 למרות שרוב הציבור לא לוקה בעיוורון צבעים, רובנו לא מבחינים בצבעים בצורה מושלמת.  בקישור הבא תוכלו לבחון בצורה נוחה את רגישותכם להבדלי צבעים קלים בגוונים שונים - חוויה מובטחת!!  לחצו כאן למבחן אבחנת צבעים.

 

עוד בנושא זה במסגרת ההרצאות המוגשות על ידי ד"ר איתי פלאות ובעיקר ההרצאה תעתועי ראיה

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119 
אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

כך מציירים על מדרכות

כך מציירים על מדרכות

ציורי מדרכות תלת-מימדיים הופכים לתופעה נפוצה בערי העולם ופסטיבלים בערים מרכזיות מזמינים אומנים לצייר אותם להנאת הקהל. ציורים אלה הפרושים על משטח דו מיימדי, יוצרים, כאשר מביטים מהזוית הנכונה, תעתוע...
להמשך קריאה
תעלומת הירח הזורח - אזהרה - תעלומה ללא פתרון

תעלומת הירח הזורח - אזהרה - תעלומה ללא פתרון

החודש חזינו בתופעת "סופר-מון" כאשר הירח היה קרוב במיוחד אל כדור הארץ. התצפית גרמה לנו לשוב ולתהות לגבי גודלו של הירח בזריחה לעומת גודלו כשהוא במרכז הרקיע, אז הנה ההסבר...
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet