הייתי נער?

ששת הימים
בחג סוכות האחרון השתתפתי בסיור מרתק שערך והדריך מורה הדרך המוכשר עופר רגב בעקבות משוררי קיבוץ משמרות. לאחר שנרשמתי לטיול הצעתי לעופר לשלוח אלי רשימת השירים שיוזכרו בטיול ואני אביא גיטרה ושירונים ואשתף את המטיילים בשירה, כמו שאני נוהג לעשות בסיורים שלי.

עופר השיב בחיוב ושלח לי רשימת שירים. בין השירים של שלום חנוך, מאיר אריאל וחנן יובל, להם ציפיתי, הופיע גם השיר "הייתי נער" של דוד עתיד. לשאלתי סיפר לי עופר שדוד עתיד גדל גם הוא בקיבוץ משמרות ולכן הוא יוזכר בטיול.

עופר סיפר על דוד עתיד ועל השיר ואף אני ערכתי מחקר קטן ואני מביא כאן את קיצור תולדותיו של המשורר וכמה נקודות מיוחדות בשיר.

דוד עתיד נולד בשם פרטי "עתיד" בתאריך 2.1.35 להורים ציונים ואסירי ציון בעיר שנקראת פטרופאבלובסק שבצפון קזחסטאן. הוריו, שחלמו לעלות לארץ קראו לו "עתיד" בתקווה להגיע לפלשתינה, אבל בגלל הרדיפות נאלצו לעבור ממקום למקום וכך עברה עליו ילדותו.

עם פלישת הגרמנים במלה"ע השניה לאוקראינה אביו גויס לצבא הרוסי ונהרג בקרבות.

לאחר מסע נדודים ארוך ומפרך עם אימו ואחיו במהלך המלחמה וגם אחריה הגיעו למארסיי והצליחו להגיע לארץ ישראל בשנת 1947 והגיעו לקיבוץ משמרות שם היו חברים של אמו עוד מרוסיה שהיו בין מייסדי הקיבוץ.

באסיפת הקיבוץ הוחלט לא לקבל את האלמנה וילדיה, אבל החברה הכי קרובה של אמא של דוד עתיד התיישבה בפתח חדר האוכל והכריזה על שביתת רעב עד שהקיבוץ יאשר את קבלת האלמנה וילדיה לחברות. בזכות אותה שביתה הפכו האם וילדיה לחברים בקיבוץ.

בקיבוץ השם "עתיד" לא נראה לחברים והם החליטו לקורא לילד דוד. והוא שמר את השם עתיד כשם משפחה.

את השיר "הייתי נער" כתב דוד עתיד לאחר שהסתיימה מלחמת ששת הימים בה נלחם כמילואימניק. את השיר הוא נתן לשלום חנוך להלחנה, אבל שלום לא מצא בו עניין והעביר אותו ליאיר רוזנבלום. יאיר הלחין את השיר בלחן מאוד מיוחד שבתחילת הדרך לא מצא חן בעיניו של דוד, אבל הפך בהמשך לאחד מלהיטיה הגדולים של להקת הנח"ל. ההבדל העצום במקצב בין הבית לפזמון הוא מאוד מיוחד.
 
דוד מציין, בראיון שצולם, שעל רקע שירי זכרון רבים על חיילים שלא חזרו מהקרבות, השיר הזה מדבר בעצם על הלם קרב, על טראומת המלחמה הבאה לידי ביטוי בשינוי האישי שעובר לוחם לאחר המלחמה

"היה לי נער מאוהב, היה לי נער, 
צלול היה קולו צלולות היו פניו, 
הקרב נדם ושוב קרב הוא אל השער, 
אך הילוכו כבד וחתומות פניו"

מילות השיר מדברות על השגרה החוזרת לחיים לאחר המלחמה, אבל הנער כבר השתנה..
 
הרעיון לשיר צץ ועלה לאחר שדוד בילה בערב ראיונות שערך דן בן אמוץ, שם שוחח עם זוג והבחורה סיפרה שלאחר המלחמה בן זוגה השתנה כל כך...

למיטב ידיעתי זהו השיר היחידי המתייחס להשפעת המלחמה על נפשם ואישיותם של הלוחמים. מישהו מכיר עוד שיר כזה?
 

עוד על סיפור חייו המרתק של דוד עתיד בסרט שבקישור: https://vimeo.com/68592930


עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.


ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet