מוזיאון אוצרות בחומה

מוזיאון אוצרות החומה
מנעולן - אוצרות בחומה
 
בתוך תוכה של החומה המזרחית של עכו העתיקה חבוי מוזיאון מופלא שממש כדאי לבקר בו.  זהו "מוזיאון אוצרות בחומה" הטומן בחובו הפתעות מעניינות ומרגשות.
 
הכניסה למוזיאון הנמצא ממש בתוך קמרונות חומת עכו היא מהפינה הצפון מזרחית של החומה מצידה הפנימי. השילוב הקסום של קמרונות האבן העתיקים ופינות התצוגה העשירות משרים אווירה מיוחדת ומיסתורית.
 
מיד בכניסה תבחינו בנושאו של המוזיאון. המוזיאון אוצר בתוכו אוסף עשיר ומרגש של חפצים, כלים, רהיטים ומכשירים שהיו בשימוש בעבר הלא כל כך רחוק, בערך מהמאה התשע עשרה ועד שנות השישים בערך. נפגוש שם חפצים שהכרנו ואפילו השתמשנו בילדותנו (אם אתם ותיקים כמוני) כמו עששיות נפט בהם השתמשנו בהפסקות חשמל, גיגיות כביסה מפח מגולוון, וטלפון חוגה שחור וכבד ועוד, אבל נתאר את המסלול פחות או יותר לפי הסדר.
 
מטבח של פעםמהכניסה נפנה שמאלה אל החלק המסודר כרחוב של בתי מלאכה מהעבר. נראה שם בית מלאכה של נפח, של נגר, של פחח, בית מרקחת, רצען, ומנעולן (ראו תמונה משמאל).
 
נמשיך בקמרונות ונפגוש חדרים בבית שנראה שנשלפו משנות החמישים, חדר כביסה, מטבח של פעם, ובהם כלים וחפצים כמו קרש כביסה, ארגז לחם, מיכלי נפט, פתיליה, צלחות וספלי אמייל, מטחנת בשר ידנית וכדומה (ראו תמונה מימין).
 
מכולת של פעםבהמשך תצוגות מרהיבות של שמלות רקומות ערביות מפוארות, ושל רהיטי סלונים דמשקאיים משובצים בצדפים מלאכת מחשבת מרהיבה.
 
בדרך נעבור גם במכולת של פעם, שבני החמישים ומעלה יזכרו מילדותם לפני שהשתלטו עלינו סופרמרקטים. יש שם מאזניים לבנים עם מחוג ומשקולות, יש שם בקבוקי טמפו וסיגריות מטוסיאן, בקבוקי סודה "שפריץ" מזכוכית, פחי שמן "יצהר" ו"מגד", בקבוקי "אמה" וקפה "צ.ד.".  יש גם תלושי הקצבת מזון מימי הצנע של תחילת שנות החמישים ומתכונים להכנת חביתה מאבקת ביצים. 
 
חדר ילדיםבסיום הביקור תצוגה עשירה של חפצים שהיו בבית הורינו, טלפון חוגה, מצלמות Rolleiflex, כלי נגינה ישנים, משחקי ילדות כמו "חבילה הגיעה" ו"ריכוז", סיגריות עדן, אל על, כנסת, אסקוט, דגל ומטוסיאן, תלת-אופן, ספרי ילדים כמו יוקה השחרחורת וקופיקו, המון משחקי קופסא של פעם, טייפ סלילים ועוד ועוד.  עמדתי עם אחי ואחותי והתרגשנו כמו ילדים.
 
המוזיאון שווה ביקור וכדאי להקדיש לו שעה ואפילו שעתיים מהסיור ביפו, במיוחד לבני 50+ שיגלו שם את ילדותם.
 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119 

 

 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet