היכן מסתתר בית חלומותי?

בית חלומותי

רבקה ספיר לבית שפרירי, אמה של נעמי שמר, היתה אחת משישה אחים ואחיות במשפחת שפרירי שהיו ממקימי קבוצת כנרת. ההורים, יונה וחנה שפרירי (שוקסטוליצקי), חיו בחיפה והתפרנסו מחייטות. כאשר יצאו לגמלאות ביקשו ההורים לגור על יד ילדיהם בקבוצת כנרת. באסיפת הקיבוץ ניתן אישור אך לא היתה דירה פנויה עבור הזוג.

 

יונה וחנה לא התייאשות. ברשותם היה סכום כסף שחסכו והם ביקשו להקצות להם שטח לבניה, ולכשילכו לעולמם, יעבור המבנה לרשות הקיבוץ. אמרו ועשו והקימו את ביתם על יד שלושת בניני המגורים הראשונים שבקבוצת כנרת.


יונה, שבא מוילנה, בנה את ביתו על פי סטנדרטים וילנאיים: תנור גדול, וארובת לבנים וגם גג רעפים אדום ומשופע כדי שהשלג בחורף הקר של עמק הירדן לא יגרום חס וחלילה לקריסת המבנה.

הבית עומד שם עד היום ומהווה בית מוסיקה ע"ש רבקה ספיר, אמה של נעמי שמר, ומהווה כמובן גם מוזיאון ליצירתה של נעמי שמר.

מכאן ניתן להבין מהיכן שאבה נעמי שמר את התיאור "בבית חלומותי אשר בראש גבעה / תנור גדול אבנה ואש תמיד תבער / וחלונות שבעה וארובה גבוהה / בבית חלומותי אשר בראש גבעה". אין לי ספק שהתיאור הזה הוא מראה הבית של סבא וסבתא של נעמי שמר בו בילתה חלק גדול מילדותה. 

על נעמי שמר, חייה ויצירתה, במסגרת ערב זמר/הרצאה מזומרת "לשיר זה כמו להיות ירדן - חייה ושירתה של נעמי שמרובמסגרת טיול מזמר "שם הרי גולן - טיול מזמר לכנרת בעקבות משוררות - נעמי שמר ורחל".

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119


 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet