גיל אלדמע ז"ל


גיל אלדמע
השבוע הלך לעולמו גיל אלדמע, חתן פרס ישראל לזמר עברי, מלחין, מעבד וחוקר הזמר העברי. גיל אלדמע נולד בגבעתיים בשנת 1928 למשפחה מיוחדת. אביו, אברהם אייזנשטיין, היה אומן ומורה לאומנות וגרס שצריך תמיד להיות שמח. זו הסיבה ששינה את שמו מאייזנשטיין לאלדמע ולילדיו נתן שמות שמחים: רן, גיל ודיצה.

גיל למד נגינה בפסנתר בילדותו, ניגן בתזמורת גמנסיה הרצליה, ולמד מוזיקה והרמוניה אצל המוזיקאי פאול בן חיים. במלחמת השחרור התגייס גיל לחטיבת יפתח בה שירת כאלחוטן. במהלך שרותו עלה על מוקש בבקעת הירדן ובעקבות הפציעה נכרתה רגלו הימנית.

גיל אלדמע הלחין מספר שירים המהווים נכסי צאן ברזל בזמר העברי כמו ויניקהו דבש מסלע, שיבולים, שיר הדייגים ועוד.

גיל אלדמע עסק רבות בחינוך למוזיקה, בשימור הזמר העברי ובהפקת אירועי זמר. בשנת 2004 קיבל את פרס ישראל על פעילותו את קורות חייו ניתן לקרוא באתר חתני פרס ישראל, כמו גם את נימוקי השופטים.

גיל היה ממונה על הפקת פסטיבלי הזמר והפזמון שהיו נערכים מדי מוצאי יום העצמאות, והוא היה זה שביקש מנעמי שמר לכתוב שיר על ירושלים, ושבסופו של דבר הושר בשם "ירושלים של זהב". לאחר מותה של נעמי שמר נודע ששלחה אליו מכתב בו התוודתה על שמנגינת השיר מקורה (במודע או שלא במודע) בשיר ערש בסקי ששמעה בעבר. על פרשה הזאת מספר גיל אלדמע בסרט:עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet