כליל החורש - ההיה או חלמנו חלום?

כליל החורש, צילם חנן ישכר מתוך הספר של יעקב שקולניק בספר "מסע אל 100 עצים מופלאים בישראל" נסקרים עצים יפים ומרשימים ברחבי הארץ, את רובם אני מכיר, אבל היה אחד, דווקא ממוקם קרוב אלי במרחק אווירי של בערך שני קילומטר מביתי, שלא הכרתי. מדובר בעץ כליל החורשבעל גזע עבה במיוחד.

 

כשקראתי את הספר התפלאתי שאיני מכיר את העץ הזה, ונסעתי לחפש אותו. זו לא היתה עונת הפריחה, הסתובבתי לי בשטח במקום בו זכרתי שתואר בספר, אבל חוץ מכרם זיתים נטוש ושרידי מבנה הרוס לא מצאתי את כליל החורש.  מכיוון שאצה לי הדרך החלטתי לעזוב את המקום ולחזור בחודש מרץ בעונת הפריחה, בה כליל החורש מתכסה בפריחה ורודה נהדרת הנראית למרחוק ואינו יכול להסתתר.

 

 

מספרים כי יהודה איש קריות, תלמידו של ישו הנוצרי אשר בגד בו והסגירו לאנשי השלטון, כל כך התחרט על מעשיו עד שתלה עצמו על עץ כליל החורש. העץ, שכל כך התבייש במעשיו של הבוגד, הסמיק מאוד מאוד ופרחיו יוקדים בפריחה סמוקה עד עצם היום הזה. וכך בכל אביב אנחנו נהנים מאוד למראה העצים הנישאים היוקדים כשלהבת ורודה עוד לפני שצימחו עלים.

 

אז החודש, מרץ 2014, חגרתי את אזור חלצי (כאילו שיש לי כזה), הושבתי את גבירתי בג'יפ (יש לי גם כזאת וגם כזה) ויחד הפלגנו אל הגבעה שממזרח לירידה מטבעון לאבטין. דרך חתחתים היאה לרכב 4X4 (למרות שבדואי מקומי עבר שם בסובארו DL ישנה ללא בעיה) הובילה אותנו מהמקום בו חוצה "שביל ישראל


את הכביש לאורך המצוק שמעל הכביש אל נ.ג. 202.  הפעם לא חסכתי במאמצים, וכך גם זו שאיתי, ויצאנו יד ביד לשוטט בין עצי הזית הרבים כשפנינו אל ראש גבעה 202.

 

 

פריחה ורודה של כליל החורש לא זכינו לראות שם, אבל על מרבד העשבים והפרחים החביבים (מרגנית, קחוון, תלתן , שום משוייש ועוד) היו מוטלים ענפים עבים וגזע כבד, יבשים ומתפוררים.  נראה לי שהמקום הוא זה בו צולם כליל החורש המרשים, אבל אינני לגמרי בטוח,

 

מצורף למעלה הצילום של חנן ישכר מתוך ספרו שליעקב שקולניק על "מסע אל 101 עצים מופלאים בישראל", ומתחתיו צילום בו צילמתי את הענפים היבשים המוטלים על הקרקע.  האם נכרת העץ? האם זקן ולא עמד ברוחות הסערה?  האם כשנפל לבד ביער מישהו שמע את קול נפילתו?

 

כנראה שלעולם לא נדע. אבל אם מישהו יודע משהו בעניין, אשמח אם תספרו לי.

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119


 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet