זֶמֶר נוּגֶהּ עַל פֵּירוֹת חֲמִשָּׁה עָשָׂר

 

השיר "פירות חמישה עשר" הידוע גם בשם "שלג על עירי" נכתב על ידי נעמי שמר למחזה "מסעות בנימין השלישי", אבל סיפורו מתחיל זמן רב לפני כן.


בשנת 1935, כשהיתה נעמי בת חמש, ארזה אמה, רבקה ספיר, מזוודה ויצאה עם בתה הקטנה אל עיר הולדתה, וילנה שבאירופה. שם בוילנה ביקרו השתיים את דודה ברטה אחותו של אביה של נעמי, מאיר ספיר.

הביקור השאיר רושם עז על נעמי הקטנה, ובעיקר השלג שכיסה את העיר כשמיכה לבנה בחורף האירופי.


 

לימים התבקשה נעמי לכתוב פזמונים למחזה "מסעות בנימין השלישי", ושם נדרש שיר געגועים. נעמי כתבה את השיר והשתמשה במנגינה שכתבה כמה שנים לשיר אחר, שבסופו של דבר החליטה לגנוז.

מהו השיר האחר? המנגינה המוכרת נכתבה לשיר "זמר נוגה", המוכר גם כ"התשמע קולי", והשיר בוצע על ידי ה"האחיות שמר", ארבע זמרות ששרו משירי נעמי שמר.  נסו לשיר את "זמר נוגה" במנגינת "פירות חמישה עשר" ותראו כמה זה יוצא יפה.


 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

מה קרה בשדה תלתן ולמה?

מה קרה בשדה תלתן ולמה?

בהופעה שערכתי השבוע בפני גמלאי אוניברסיטת חיפה, שרנו משירי נעמי שמר ואני אף הפלגתי בסיפורים אודותיה. לקראת סוף המופע נגשה אלי תמר מגדל וספרה לי על המפגש שהיה לה עם נעמי שמר לפני 57 שנים..

 

להמשך קריאה
למה צחקה מיכל?

למה צחקה מיכל?

נעמי שמר, שאהבה את הופעתם המשעשעת של חברי שלישיית הגשש החיוור, כתבה בעקבות הביקורת שיר בשם "למה צחקה מיכל"
להמשך קריאה
מצעד אביב - למה לשנות?

מצעד אביב - למה לשנות?

כשאני מטייל לי בואדיות ובחורשות של טבעון בימים אלה מכה בי הצהוב של החרציות והחרדלים וכולי מרגיש אביב. אז מתנגן בלבי השיר מצעד אביב והפעם בחרתי להביא לכם את המלים וגם מצאתי ביצוע בו חלק מהמילים שונו...  האם באישור המשוררת? לא בטוח..
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet