שם הרי גולן - טיול מזמר לכנרת בעקבות משוררות - נעמי שמר ורחל

ביתניה עיליתבעמק הירדן, על חוף הכנרת, קבורות שתי משוררות זו לצד זו. רחל בלובשטיין, היא "רחל המשוררת", ששהתה בחצר כנרת בתחילת המאה העשרים ולמדה חקלאות, ונעמי שמר, כלת פרס ישראל, שנולדה ובגרה בקבוצת כנרת.  את הטיול נקדיש לשתי משוררות אלה, שחיו באותו מקום בתקופות שונות, ושיריהן מלווים את העם בישראל כבר כמעט 100 שנים.

 

נתחיל בנקודת תצפית מהיפות בעולם בביתניה עלית שעל יד צומת אלומות. נבקר באתר שנחשב ל "ערש הקיבוץ הארצי"  בו שכן מחנה אוהלים של אנשי גדוד העבודה בתחילת שנות העשרים וממנו יצא ארגון הקיבוץ הארצי להקמת קיבוצי השומר הצעיר ברחבי הארץ. במקום הוקם אוהל בטון ובו חקוקים כל שמות הקיבוצים השייכים לתנועה. נספר את סיפורם של החלוצים ונשיר משיריהם.

 
ביתניה עיליתניגש אל "מצפה הוד", מרפסת תצפית שהוקמה במקום לזכרו של איש דגניה, מפקד חיל האויר במלחמת ששת הימים, האלוף מוטי הוד. משם נצפה על עמק הירדן ונשיר שירי הכנרת.
 
מכאן נגלוש בכביש אל מושבה כנרת שם נבקר ב"חצר כנרת", חווה בה שכנה בתחילת המאה שעברה "חוות העלמות". בחצר כנרת נספר על חיי החלוצים במקום ובעיקר על התלמידה הראשונה שלמדה שם, רחל בלובשטיין היא רחל המשוררת שאת סיפור חייה המרתק נשמע בחדר שהוקדש לזכרה. נשיר משיריה "ואולי", "זמר נוגה (התשמע קולי)", "גן נעול" ועוד.  בקצה המושבה נתעקב ליד "בית טריידל", נספר את סיפור המבנה המפואר וגם נשיר את השיר הידוע שנכתב בהשראתו ועוד כמה שירי כנרת.
 

התחנה הבאה היא בחורשת האקליפטוס שם נשב על יד בית המוטור, ונספר את סיפור ילדותה של נעמי שמר ונבין איך "כשאמא באה הנה יפה וצעירה אז אבא על גבעה בנה לה בית..."  נשיר ונספר על ילדותה בקבוצת כנרת ונצעד דרך בריכות הדגים, שם נפקוד את קבר בּוּבָּה, נספר את סיפורה, נשיר לה שיר, ונמשיך אל בית הקברות של כנרת.

 


בבית הקברות של כנרת שוכנים אלה לצד אלה חלוצים פשוטי העם, מנהיגי הציונות, חברי קיבוץ, עולי תימן ואנשי המושבה.  זהו אוסף מרתק של סיפורי ארץ ישראל השלובים זה בזה. נספר סיפור או שניים ונתרכז סביב קברה של נעמי שמר, שם נמשיך שם לספר את סיפור חייה ושירתה ולשיר את שיריה.

 

קבר נעמי שמרבדרך החוצה נעבור גם על יד קברה של רחל המשוררת ועל ידו נקדיש עוד כמה שירים לזכרה.

 

 

 

 


משך הטיול יום שלם, ניתן לקצר ל 3-4 שעות. 

 

המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח. הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119 

 


 
 
 

חיים ונגרקו בשם עובדי וגמלאי מחלקת תכנון רשת, מחוז חיפה, חברת חשמל.

 

לאיתי שלום רב,

קיימנו איתך יום גיבוש מחלקה. לבקשתנו תפרת עבורנו מסלול מתוכנן היטב שהחל באירוח ביקב מייסטר בראש פינה, מלווה בשירי שיכורים, סיפורים פיקנטיים ויין חופשי. בהמשך, ביקור והדרכה מרתקת ב"בית בגליל", אתנחתא לארוחת טעימות מפנקת ועשירה בכל טוב במסעדת רוברג, והפינאלה המרגשת - ביקור בבית הקברות של כנרת. וואו!!!  זה היה חזק.  הסיפורים המרגשים, השירים הנוגים וקולך הערב - חבל"ז!!


בתודה גדולה

חיים ונגרקו


לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet