על גבעות שייח-אבריק - טיול מזמר בעקבות אלכסנדר זייד וחבורות הרועים

בית הקברות של אגודת השומרים בקרית טבעוןהעיר בית שערים שגשגה עד סוף המאה ושלישית ואז נחרבה ונעלמה מעל דפי ההיסטוריה. אל גבעות שייח-איבריק הגיע בשנת 1926 השומר אלכסנדר זייד עם אשתו ציפורה וארבעת ילדיהם כדי לשמור על אדמות הקק"ל. סיפורו של השומר ומשפחתו ילוו אותנו בטיול על רקע תעלומת בית שערים והאירועים שהתרחשו באזור בתקופת ההתיישבות שלפני קום המדינה.

 

את הטיול נתחיל ב"יער השומרים" שבקרית טבעון במקום בו נרצח אלכסנדר זייד ביולי 1938, שם נתחיל לספר את סיפורו. נמשיך אל בית הקברות הסמוך בו טמונים אנשי אגודת השומרים. שם נתוודע אל חבורת הרועים שהיוותה גרעין לקיבוץ אלונים.


שרידי בית הכנסת העתיק בבית שעריםבבית הקברות הקסום בין מצבות שנבנו בקפידה מאבן מקומית נספר את סיפורו של בועז פרסוב הרועה, שהיה הראשון שנקבר במקום, נספר גם את סיפורו הנורא של אריה אברמסון שהגיע לכאן אחרי פרשיה עלומה של רצח ואולי התאבדות בעין חרוד, והסתבך בתקרית ירי ממנה יצא במחיר נמוך בעזרת חבריו שחיפו עליו. נשיר מבחר שירי רועים, נתרפק על שיריו של אלכסנדר פן שהעריץ את הנוקדים, ונסביר למה קבורים שם כמה אנשים שלא היו חברים ב"אגודת השומרים".


 

בדרכנו אל פסל אלכסנדר זייד נעצור בשרידי בית הכנסת העתיק מלפני 1800 שנה. בית כנסת זה היה פעיל בימי יהודה הנשיא ויש אומרים כי הבית הצמוד אליו היה ארמונו של רבי יהודה הנשיא עצמו. נרכל מעט על הרבי ועל תלמידיו ונשיר מבחר שירים חסידיים לכבוד בית הכנסת. שם גם נברר מדוע הפכה בית שערים לעיר של בתי קברות לעשירי יהודי העולם וכיצד נעלמה מעל פני השטח.

שרים על יד הפסל

 

מבית הכנסת נמשיך בדרכנו בכביש ונעלה על הגבעה שבראשה פסלו המחודש של השומר אלכסנדר זייד. נעבור על יד בזיליקה מפוארת ונבדוק למה שמשה בימים עברו, נצפה אל בתי קרית טבעון הטובלים בירק ואל הר הכרמל . נמשיך ונעלה אל הפסל הניצב בראש הגבעה.  שם נספר על השומר ומשפחתו ועל ההתיישבות בעמק יזרעאל, נשיר את השיר שכתב אלכסנדר פן לזכר ידידו אלכסנדר זייד,  "על גבעות שייח-איבריק" ועוד שירים מתקופת ההתיישבות.

 

 

לאחר הביקור בפסל נוכל להמשיך לגן הלאומי בית שערים (מרחק הליכה קצרצר) ולבקר במערות הקבורה המפוארות בהם נקברו עשירי יהודי התפוצות במאה השלישית בעיקר. למה דווקא כאן? מה מקור משיכתה של בית שערים שכולם ביקשו להיקבר בה? מה משמעות האיתורים הנהדרים על הסרקופאגים ומדוע בכולם נפער חור? על כל זה ועוד במערות החשוכות...

 

מכאן נוכל גם להמשיך לאתרים נוספים, מרתקים ומרגשים, בעמק יזרעאל.

 

משך הטיול כשלוש שעות. ניתן לקיים את המסלול גם בשעות החושך לאור הירח ונרות.

 

המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח. הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119

 

 

בני בשן, "צוות" קריות:

איתי שלום,

עם כל מי שדיברתי, היו בפיו רק שבחים ושביעות רצון.
אין ספק שאתה ראוי לכל התודות על כך שהצלחת להפוך טיול מזמרשהתחיל "ברגל שמאל" עם חרדת גשם ובהעדרות של רבים מהנרשמים לטיול חווייתי שיזכר עוד זמן רב.

בני בשן
"צוות" קריות

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet