שירה בציבור
 

 מאמרים

במדור זה אביא מאמרונים שבהם אנקדוטות, רעיונות, ציטוטים וחידות הקשורים להרצאות ולהדרכות שאני עורך, ואותם אני מפרסם במידעון הנשלח למינויים. לקבלת המידעון הרשם כאן.

כל הערה, הארה, תגובה, רעיון או הברקה רלוונטית יתקבלו בברכה.

מדוע ולמה לובשת הזברה פיג'מה?

זברה
השאלה מדוע לזברה יש דגם פסים על גופה היא דוגמא לשאלה מדעית שעדיין לא נמצאה לה תשובה חד משמעית ומוכחת. למעשה מצויים בספרות לא פחות מעשרה הסברים לתופעה, כולם לא לגמרי מספקים. והנה הם:

הסוואה: זהו הסבר מקובל, כמעט לכל דגם צבע של בעלי חיים. אבל בהתבוננות קל לראות שהניגודיות בין השחור ללבן הצח דווקא מבליטה את הזברה. ניסיון להתחכם ולומר שבשעות הזריחה והשקיעה, כשהטורפים פעילים, זווית השמש יוצרת אור עמום שבו הזברות נראות פחות ברור ממש לא משכנעת.

יצירת אשליה אופטית לטורפים: אשליה אופטית (תעתוע ראיה) ידועה היא שדגם מפוספס נראה גדול מדגם בעל צבע אחיד. טענה שהועלתה הייתה שהפּספּוס גורם לטורף (אריה או לביאה בדרך כלל) לטעות בהערכת גודל ומרחק וכך לפספס את הזברה עליו הוא מזנק. זה לא כל כך משכנע כי בבעלי חיים רבים אנחנו רואים איך הטורף מתגבר על מצבים של שבירת אור הגורמת לתעתוע (ציפור הנוחתת מהאוויר ותופסת דג במים למרות שבזוית ההגעה הדג אינו נמצא במקום בו הציפור רואה אותו, ובכל זאת עופות המים מצליחות לעשות את התיקון הנדרש ולתפוס דגים).

פסים מסנוורים את האריה: כמו באומנות ה"פופ-ארט" פסי הזברה יוצרים אי נוחות לטורף ומסנוורים אותו (ראה תמונה משמאל)

הפסים מקשים על הגדרת "גבולות הזברה": הטענה היא שבעדר של זברות בתנועה הפסים מקשים על הטורף להגדיר היכן זברה מתחילה והיכן היא נגמרת. גם הסבר זה דחוק כי אפשר לראות שהטורפים לרוב מצליחים לבודד זברה מהעדר ודווקא את הזברה החלשה, האטית, הזקנה או הצעירה, החולה או ההרה.

אז אולי דגם הפסים לא קשור כלל להגנה מטורפים?

הבדלים בדגם הפסים מקלים להגדיר את המין: טענה די קלושה גורסת ששלוש המינים של הזברה נבדלים זה מזה בדגמי הפסים והדבר מאפשר לזברה לדעת לאיזה מין היא שייכת. זו שטות מוחלטת שאפילו לא אתאמץ להסבירה. ההסבר מפורט מאוד בהרצאת "זנב הטווס ויהלומי האישה - על תקשורת והכבדה". אומר רק שכדי להפגין שייכות לא צריך דגם זהה על כל הגוף. בעבר הלא רחוק כל מי שרצה להפגין שייכות בארץ קשר סרט כתום על האנטנה של הרכב וכולם ידעו לאן הוא משתייך.

הבדלים קטנים מאפשרים אבחנה "בין אישית" בעדר: ידוע שאין שתי זברות זהות לחלוטין. דגם הפסים כמוהו כטביעת אצבע, ואין כל ספק שהזברות בעדר מבחינות בין פרטים שונים (לפחות חלק מהעדר כמו שאנו מבחינים בין אנשים שונים). האבחנה הבין אישית היא תופעה נפוצה בבעלי חיים רבים, כולל האדם, ואין צורך בדגם מסובך של קווים כדי שההבדלים הקטנים יאפשרו אבחנה כזאת.
 
חיזוק תחושת שייכות קבוצתית: זוהי תאוריה סבוכה ומתוחכמת המתבססת על התנהגות הזברות שבמשך שעות עומדות זו ליד זו ועוסקות בטיפוח הדדי בעיקר באזור הצוואר. טיפוח זה מיטיב עם הזברות והקווים האנכיים בצוואר מכוונים את תנועות הטיפוח מעלה מטה, ובהמשך הברירה הטבעית התפשטו הקווים לכל הגוף... לא משכנע, בעיקר כי גם חמורי בר, פראים ואנטילופות עוסקות בהתנהגות דומה ללא פסים.
מכנסי פסים

הגנה בפני חרקים מעבירי מחלות: ניסויים הראו שזבובים וחרקים מעבירי מחלות נמנעים מלנחות על דגם פסים שחור לבן דוגמת הזברה. ידוע כי באפריקה סוסים ופרות במשקים חקלאיים סובלים מחרקים מעבירי מחלות הרבה יותר מאשר זברות. אבל, יתכן שלזברות מנגנונים אחרים לדחיית חרקים (הפרשת חומרי ריח וכדומה) ובכלל, באזורים רבים באפריקה בהם הזברה נפוצה חרקים מעבירי מחלות אינם מהווים בעיה משמעותית ולא נראה שיהוו כוח רציני לברירה טבעית נמרצת כל כך.

צינון הגוף בסוואנה הלוהטת: אמנם זה נשמע מוזר אבל כידוע צבע שחור קולט את האור במידה רבה יותר מאשר הלבן. העור הנקלט הופך, כידוע, לחום. הבדלי טמפרטורה בין הפסים השחורים ללבנים יוצר מערבולות אויר על פני העור המסייעות באוורור העור והורדת הטמפרטורה. 

והתאוריה העשירית והאחרונה להפעם פסים מבליטים את חיטובי הגוף ומעידים על מידת השובע והבריאות: מידע חשוב ביותר בין פרטים באוכלוסיה הוא אודות הבריאות והכשירות אשר באה לידי ביטוי גם גודלם של השרירים השונים ומידות הגוף. דגם פסים מבליט חיטובים וקימורים וכך מאפשר לזברה להבחין, למשל לצורך בחירת בן זוג, עד כמה העומד לפניה בריא, שבע וחזק. ראו את התמונה המדגימה את הרעיון מימין.


 

עוד בנושא זה במסגרת ההרצאות המוגשות על ידי ד"ר איתי פלאות ובעיקר ההרצאה זנב הטווס ויהלומי האישה - על תקשורת ועקרון ההכבדה


ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

הרצאות

שירה בציבור

טיולים מזמרים

מה נשים רוצות

קשרי סרט צהוב

שני אלונים בסלע

עקרון ההכבדה

שְׁנֵי רֵעִים לְעֶזְרַת הָעָם

מה מיוחד במיניות האדם?

זֶמֶר נוּגֶהּ עַל פֵּירוֹת חֲמִשָּׁה עָשָׂר

על שניים שטבעו ושלוש שנשרפו

אנו נושאים לפידים

תעלומת הירח הזורח

מה קרה בתל מוטילה

עוד תראה כמה טוב יהיה

סרט טבע על המין האנושי

כל המון ככל שדי

כך מציירים על מדרכות

קוף אחרי בן אדם?

שרצים בבית הבורסקאי

תשרי סבא

השיר האירוטי הראשון

תל מוטילה - סיפור עצוב

היא כישפה אותו

כשאת אומרת לא למה את מתכוונת

סיפורה של מצבה

למה איש לא משתכנע בויכוח פוליטי?

בלוז כנעני - שיר געגועים

כוחו של אינסטינקט

מצבה מספרת משמר הירדן

המרפסת של אהוד מנור

לילה - שלום חנוך

סיפורו של פסל אליהו במוחרקה

מוזיאון אוצרות בחומה

שרה אהרונסון

בחיים הכל עובר

ניני, הסרט שלא הכרתם

הבורסה בירידות

אלוף כל השירים

טעות של אריק איינשטיין

תעלומת קבר מאשה

מגבת וסקס

לחבר נקודות

שירו של זייד

הבית איננו ואבא רחוק

רואים צבעים?

באר"י הקדוש ומרדכי שבבו

לראות צל הרים כהרים

זמורות יבשות

אני פגשתיך בשדה תלתן

גבעת ההגנה

OK GO

סוד בעיטת הפנדל

ששה ימים בשיר

אגם נסתר

מותר לעשן בשעת תפילה?

אגדת דשא

מורה דרך מורשה

אקליפטוס בזמר העברי

בעיה בהבנת המרחב

אקליפטוסים בגולן?

מצעד האביב

מרק עגבניות

זמר לוויות

אצלי במשפחה

ואלס להגנת הצומח וא' מבית הנשיא

כפל - הייקו* ישראלי

בית חלומותי

ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד

רקפת רקפת

למה צחקה מיכל

שירי רועים בבית קברות

מהו ה"זֵמֶר" הגבוה?

במשעולים בין דגניה לכנרת

על שניים ושלושה מימדים

צל ומי באר - על מה ולמה?

משיכה - מה חשוב לה?

משיכה - מה חשוב לו?

מושבה על שם שיר

כמה רגלים לפיל?

שיר שמח אך עצוב

אבולוציה של אושר

ברחנו אל אותם המקומות

על בחירת האיילה

אהבה ירושלמית

הרצנשטיין

איך מרגישה טעות

כעס וצדק

גן יערני ארכיאולוגי

תיקון קטן בשיר

מותרות ובסיס

כליל החורש

מהר, אמבולנס

חד גדיא ואלימות

בשביל ילדים

הכיור האנגלי

הלוואי עלינו בגילם

עד שיום אחד...

זה זה או לא זה?

חוגי בית

ביקורת דרכונים

סכסוך ישראלי ערבי

צוק איתן

מסתובבת?

אשכי הגורילה

בין עזה לרפיח

גרעינים מבושלים

מורן רחמים

גיל אלדמע ז"ל

פִּיוּ פִּיוּ

הייתי נער

זברה עם פיג'מה

אשליה אופטית

חיילים יצאו לדרך

שירה בציבור | ערב שירים עבריים | ערב שירה בציבור | ערבי שירה בציבור | ערב שירים | ערב שירה | ערב זמר עברי זמר עברי | אירוע זמר עברי | טיול מזמר | טיולים מזמרים | אוטובוס מזמר | האוטובוס המזמר  | הרצאות | הרצאההרצאה לחוגי בית  | הרצאות לחוגי בית | ערב זכרון | ערבי זכרון | ערב זיכרון | יום הולדת | ימי הולדת למבוגרים | הרצאה ליום הולדת | מדיניות פרטיות | חוגי בית | שביל ישראל

 כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור 

ד''ר איתי פלאות  | itai@plaot.com  | 04-9533736  |  052-2971119

          

Tivonet