טיול מרץ 2024 - מקבוץ אפק דרך תל יודפת לבקעת בית נטופה

חודש מרץ הוא חודש הפרחים. מגוון כזה של פרחים מיוחדים כבר מזמן לא ראיתי. שמעתם פעם על בר עשנן ארצישראלי? או על כיתרון זעיר-פרח? וגם שפע עופות כמו חסידה לבנה, קורמורן חום ועוד? מעמק זבולון אל מורדות הר עצמון הכל ירוק ופורח. חוויה אמיתית!

יצאנו מהכביש המוביל לקבוץ אפק אל שדות עמק זבולון שם פגשנו את הקורמורן החום, הסיקסק, הלבנית הלבנה ומרבד של שדות ירוקים ושלוליות חורף חומות. 

עברנו מתחת לכביש 70 בין תמרה לשפרעם והמשכנו לעבר אעבלין, שם עלינו על תל המשמש כנראה כמזבלה מעליה ריחפו מאות חסידות ועופות דורסים (דיה שחורה?). משם העפלנו על מדרונות הגליל התחתון אל הכפר דמיידה שמולו נפער ההר במחצבת שפרעם ונכנסנו אל  אפיקו העמוק של נחל אבליים. הערוץ מתפתל בין הגבעות והדרך עולה במעלה תלול אל הכפר המטופח כאוכב אבו אל-היג'א. לאורך כל הדרך פורחים עשרות מיני פרחים בצבעים מרהיבים וצורות מגוונות. מהכפר המשכנו אל תל יודפת שם פגשנו מניפנית גלילית מתחרדנת על סלע חשוף. .

 
תל יודפת מתנשא אל מול פסגת הר עצמון ומספר סיפור הסטורי על קרב עיקש, הקרבה לא הגיונית ובגידה כואבת. בסתו הוא מכוסה בפרחי חצב וכעת ניכרות בו קבוצות צפופות של עלי חצב גדולים וירוקים האוספים אנרגיה ומשאבים לקראת הפריחה המרשימה בעוד חצי שנה. 

מהתל גלשנו בין הגבעות המוריקות דרך נחל יודפת לכיוון בקעת בית נטופה. הדרך המפותלת מקושטת משני צדדיה בשפע מרהיב של פרחים: קידה שעירה, צבעוני ההרים, חלבלוב השמש, מרגנית השדה, פרג, דמומית קטנת פרי, ועוד שפע  נהדר של פרחי העונה ובהם גם לא מעט מינים נדירים.


 לאחר שפגשנו שלושה פרים חסונים עם אשכים מרשימים שהביטו בנו באדישות התמקמנו על המדרון אל נוכח בקעת בית נטופה שחלקה המזרחי מוצף במי הגשמים ומהווה אגם עונתי מרשים. לאחר שהתרשמנו מהנוף ושתינו קפה שחור של טיול שטח, גלשנו אל הבקעה ונסענו בדרכים המבוצבצות אל כפר מנדא בו הסתיים המסלול.

 את הפרחים, הנופים ושאר מראות הטיול אתם מוזמנים לחוות בצפייה בסרטון שמימין

 

 


לצפייה באוסף סרטי טיולים שעשינו ברכבי שטח (פלייליסט ביוטיוב) לחץ כאן.
 

 

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות, טיולים מזמרים, טיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

  

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet