טיול החודש פברואר 2021: בעקבות השלג אל מלכות החרמון

לכבוד השלג ש"צנח כאן לפתע" אביא הפעם את סיפורו של השיר "מלכות החרמון", שנכתב בידי יובב כץ והולחן על ידי אפי נצר. זהו אחד השירים החביבים ביותר בערבי זמר ובין אוהבי השירה בציבור.
 
סיפורו של השיר מלכות החרמון מובא כאן על פי תחקירו המעמיק של ידידי עופר גביש.
 
בשנת 1958 ספג קיבוץ גדות התקפות אכזריות ותדירות של ירי ופגזים מהמוצבים הסורים ברמת הגולן. יובב כץ, בן קיבוץ נען (ואם השם נשמע  לכם מוכר, הזכרו בתכנית "שנינו ביחד וכל אחד לחוד") התנדב לסייע לקיבוץ גדות. יובב מספר שכשהגיע לגדות שלחו אותו ל"חדר" שיועד לו. בחדר גילה כי בארון יש ציוד של מישהו ושאל לפשר הדבר. המארחים הסבירו לו שהדייר שגר שם נהרג מהפגזה בעת שעבד בשדה, ועדיין לא הספיקו לפנות את החפצים האישיים שלו.

 
שמונה שנים אחר כך, במלחמת ששת הימים, גויס יובב כץ למילואים ושימש בסיני כמפקד פלוגת סיור של גדוד שריון באוגדה של אריק שרון. וכך, אחרי ארבעה ימי לוחמה בסיני, כשנרגעו קצת הרוחות, הקשיב יובב כץ לטרנזיסטור וגילה כי צה"ל כובש את ירושלים, רמת הגולן והחרמון.   בהתרגשות רבה התיישב בצל הג'יפ וכתב שני שירים - האחד (עליו נספר בפעם אחרת) היה בתי את בוכה או צוחקת והשני היה מלכות החרמון.
 
לאחר שהשיר בתי את בוכה או צוחקת נחל הצלחה בתוכנית הרדיו "חוחים וחיוכים" שלח יובב כץ את השיר מלכות החרמון אל המוזיקאי אפי נצר להלחנה. אפי מספר שקיבל מיד לאחר המלחמה כל כך הרבה שירים, שאת חלקם הלחין מבלי לדעת מי כתב את המלים. את השיר שלח אפי נצר אל שמעון ישראלי שהיה אז מפקד להקת פיקוד צפון.
 

בלהקת פיקוד צפון היה נוהג לצ'פר חברים בלהקה שעמדו לפני שחרור בשיר סולו, כדי לעזור להם להתברג בשוק האזרחי. שמעון ישראלי נתן לחבר הלהקה הותיק מוצי אביב (משה יעקובוביץ') לבחור שיר לסולו. מוצי בחר את שירה של דליה רביקוביץ' עמק דותן, אבל ידידו, חבר הלהקה אריה מוסקונה, שכנע אותו לבחור דווקא במלכות החרמון והשאר היסטוריה.
 
מוצי אביב שר את השיר, והשיר נחל הצלחה רבה, שהה חודשים רבים בראש מצעד הפזמונים וגם נבחר לשיר השנה 1968 בקול ישראל ובגלי צה"ל.
 
 השיר אכן פתח דלתות למוצי אביב ששיחק במחזמר הלו דולי וקריוס ובקטוס ובסרטים קזבלן והלהקה. והשתתף בתוכניות רדיו וטלביזיה רבות.
 
 
 

עוד סיפורי שירים בדף "סיפורו של שיר"

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות וטיולים מזמרים בהנחיית ד"ר איתי פלאות

כמו כן מבחר הרצאות על טבע האדם והדרכת טיולים ברכבי שטח
לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 


לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet