טיול החודש מרץ 2021: טיול למצוק ההעתקים וים המלח

בפסח כל הכבישים היו פקוקים, אלפי מכוניות חנו לאורך הדרכים על יד אתרים מבוקשים, ורק מטיילי רכבי השטח נהנו ממרחבים פתוחים, טבע שקט, נופים קסומים וחופש אמיתי. הפעם טיילנו לים המלח אל מצוק ההעתקים...

הטיול תוכנן ליומיים, עם לינה בבית מלון. נפגשנו על יד קיבוץ אלמוג ויצאנו, שבעה רכבי שטח, לדרך. נסענו דרומה וחצינו את אפיקו היפיפה של נחל אוג, ומשם העפלנו בדרך תלולה אל מרומי מצוק ההעתקים.. מצוק ההעתקים הוא המצוק העובר לרוב אורכו של בקע הירדן וניכר בעיקר בצידו המערבי של ים המלח. המצוק הוא אחד התופעות שנוצרו בעקבות תנועת (העתקת) הלוח האפריקאי דרומה לעומת הלוח הערבי צפונה. 

עלינו מעלה מעלה אל רום המצוק, שבנסיעה מצפון לדרום פוגשים את כל ערוצי הנחלים הזורמים ממערב אל ים המלח: נחל קומראן, נחל קדרון, נחל דרגה ועוד, חלקם בעלי ערוץ רחב ואחרים מתחתרים בקניונים עמוקים.


במהלך הנסיעה דרומה פנינו מדי פעם מזרחה, אל שפת המצוק, כדי להתפעל מיופיו של נוף ים המלח הנשקף מראש המצוק. נוף מופלא ועוצר נשימה של ים כחול ומסביבו המדבר ועם כתמים ירוקים של ישובים פורחים.

הטיול לאורך מצוק ההעתקים נמשך עד לשעות אחר הצהרים המאוחרות כשעברנו בזהירות ובמיומנות את מעבר "סיבוב המוות" בואכה ערוץ נחל דרגה, ומשם גלשנו לכביש 90 באזור מצפה שלם.

את הלילה בילינו באחד ממלונות ים המלח בארוחות טעימות ובשינה מתוקה שכה היינו זקוקים לה לאחר יום של חוויות וטלטולים.

בבוקר היום השני, לאחר ארוחה וטבילה מהירה במי ים המלח, העפלנו אל צוק תמרור וממנו נסענו בדרך עפר נוחה יחסית אל תצפית עין בוקק, "מרפסת" תצפית מוגנת רוח ממנה נשקף איזור המלונות וים המלח בכל תפארתם.  

את היום סיימנו בכפר דריג'את, כפר בדרום הר חברון בואכה נגב, שלהבדיל מכל הכפרים הבדואיים בנגב, תושבי דריג'את הם ערבים פלאחים גאים. בכפר ערכנו סיור בהדרכתו של ג'אבר והתכבדנו בארוחת "ניגובים" קלה וטעימה.

בסרטון הקצר שמימין תוכלו להתרשם מיפי הנוף וקשיי הדרך.


שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות וטיולים מזמרים בהנחיית ד"ר איתי פלאות

כמו כן מבחר הרצאות על טבע האדם והדרכת טיולים ברכבי שטח
לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet