מאגר גלעד - אגם נסתר ומשובב נפש

פינות חמד נהדרות יש בארצנו, והפעם החלטתי לא לשמור את המידע לעצמי אלא לשתף אותו אתכם בידיעה שאם תבואו לבקר איש מכם לא ישאיר שם פסולת, לא יבעיר אש, לא ישמיע מוזיקה רועשת ובכלל, הרי כולכם אנשי תרבות.


מדובר ב"מאגר גלעד", או בשמו הרשמי "מאגר נחל רז".  בבואכם תמצאו למעשה שני מאגרים. הבריכה המערבית נבנתה כמאגר מים לאצירת מי נחל רז לפני שהוא מתחבר לנחל התנינים באזור קיבוץ גלעד. המאגר הוקם על ידי חברי הקבוץ כדי להשקות במימיו את מטע האבוקדו שניטע שם. אל המאגר המתוכנן מופנים גם מי קולחין של הקיבוצים דליה וגלעד כך שמי המאגר הזה מעט מזוהמים ולא מומלץ לרחוץ בהם.

 

אבל,  בגלל טעות בתכנון נוצרה בריכה גדולה ממערב למאגר המתוכנן ובצמוד לו.  בריכה זו ניזונה רק ממי הנחל ולכן המים אינם מזוהמים. מסביב לבריכה הגדולה צומחים עצי אלון תבור וסבך צמחי גדות (קנה מצוי, סוף, הרדופים וכדומה) היוצרים פינות חמד מוצלות בהם ניתן לשבת ומהן ניתן גם להכנס לשחיה במים. המיים במאגר/אגם עמוקים ולכן הכניסה רק לשחיינים.

 

הגעה: לבאים מצפון ומדרום, עולים על מחלף אלייקים שבכביש נחל יקנעם (ואדי מילק)  ופונים בו לכיוון מזרח, עוברים את בכניסה לאלייקים, לרמות מנשה ולקבוץ דליה וממשיכים בכביש.  אחרי דליה הכביש פונה ימינה ואחר כך פיתול חד שמאלה ושוב לימין (ראו במפה). בסוף הפניה ימינה, לאחר שעברנו את נחל רז, ישנה דרך עפר ימינה בה ניתן להתקרב למאגר ולחנות (ג'יפים יכולים להמשיך עד לחוף המאגר עצמו).  מהחנייה הליכה של כ-500 מטר עד המאגר.  נעים ומוצל בימי הקיץ, בתנאי שיש מים.  השבוע (סוף מאי 2015) המאגר היה מלא לגמרי.

 אזהרה!!! המים עמוקים, הגדות חלקלקות ואין שם שירותי הצלה. ונשמרתם לנפשותיכם!!!

 

 

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר 


 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet