ממטולה עד הנגב - החלום הציוני בזמר העברי

בחזונם של חלוצי העליה הראשונה (1882-1904), וגם אנשי העליות האחרות, לא הייתה מפה מדויקת של ארץ ישראל ולא שורטטו גבולות ברורים. שמות חבלי הארץ היו מוכרים להם מן המקורות (אם כי לעתים זוהו מקומות בטעות)  אבל לא הרבה מעבר לכך.

בשירים ששרו הופיעו שמות של אתרים וישובים בארץ ישראל, ואף הוזכרו חבלי ארץ בשמם, או על ידי הגדרת גבולותיהם. "ממורדות הלבנון עד ים המלח", "מבית אלפא עד נהלל", "מראש פינה עד קוסטינה" וכדומה.

ב"הרצאה מזומרת" זו, שכולה שירים והסיפורים שמאחוריהם, נשיר את השירים שבהם הוזכרו אזורים וישובים בארץ מימי העליה בראשונה ועד ימינו. לאזכור חבלי ארץ אלה היתה השפעה על התפישה הכללית לגבי תחומי ארץ ישראל ואולי גם על גבולותיה.

שורות כמו "ממטולה עד הנגב, מן הים עד המדבר", "ים תיכון וים כנרת", "מים המלח ועד יריחו" ועוד, מסמנות לנו את  חזון הגבולות של ארץ ישראל בעיני רוחם של המשוררים והפזמונאים.

מופע מעניין, מלא באהבת הארץ ועשיר בסיפורים מרתקים ואנקדוטות משעשעות על גבולות הארץ ומפעל ההתיישבות עם שפע שירים מוכרים ואהובים.לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות וטיולים מזמרים בהנחיית ד"ר איתי פלאות

כמו כן מבחר הרצאות על טבע האדם והדרכת טיולים ברכבי שטח
לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

בין עזה לרפיח בזמר העברי

בין עזה לרפיח בזמר העברי

"השמש ידום בין עזה לרפיח", בכמה שירים מוזכרים אתרים ברצועת עזה, חשבתי שיהיה נכון בתקופה זו לסקור את השירים האלה:
להמשך קריאה
ה

ה"חוליה היבשתית" ושירו הראשון של חיים חפר - בין גבולות

בשנת 1943, כשמלחמה נוראה מתחוללת באירופה ויהודים מרחבי העולם מבקשים להגיע לארץ ישראל, הוקם המוסד לעלייה ב', מה שמוכר לנו כמי שהפעיל את ההעפלה, בעיקר בספינות מעפילים אל מול השלטון הבריטי בארץ.    פעילות נוספת ופחות מוכרת היתה עליה בדרך היבשה בצפון הארץ, שבוצעה על ידי ה"חוליה היבשתית" של הפלמ"ח ובה שירת גם חיים חפר.

להמשך קריאה
מושבה שנקראת על שם שיר

מושבה שנקראת על שם שיר

במסלולי הטיולים המזמרים שאני עורך באזור עמק החולה או רמת הגולן אני אוהב במיוחד לבקר בחורבות המושבה משמר הירדן.  בין הברושים נמצאות חורבות המושבה ואנדרטה גבוהה בה חקוקים שמות 14 הנופלים בקרב נגד הסורים בחודש יוני 1948  - סיפור עצוב.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet