הרצאות על טבע, שירה ומדע

ד"ר איתי פלאות, ביולוג עם ניסיון רב בהוראה ובמחקר באקדמיה, מגיש הרצאות מרתקות בתחום הטבע ובעיקר בתחום טבע האדם.
 
נושאי ההרצאות מגוונים ועוסקים בחושים, בהתנהגויות אנושיות, במיניות ואהבה, בדרכי חשיבה משונים וכדומה. ההרצאות והרצאות לחוגי בית מיועדות לקהל הרחב, מלוות במצגת מרהיבה, משעשעות אך יחד עם זאת מועברות בצורה אינטליגנטית.
 
בנוסף, מציע איתי פלאות "הרצאות מזומרות" בהם שרים ומספרים את הסיפורים שמאחורי השירים. נושאי הרצאות מזומרות תוכלו לראות בדף של שירה בציבור

זוהי יפו ילדה - טיול מזמר ביפו

ושוב אנחנו כאן מול השעון..." יפו עומדת במקומה כבר למעלה מ-3500 שנה ובה אלפי סיפורים ואירועים שתקצר" היריעה מלהזכיר אפילו את מיעוטם.
 
ניפגש ממש כמו בשיר מול השעון שניצב במקומו כבר למעלה ממאה שנה ונבנה (אחד משבעה בארץ ומאה ברחבי האימפריה העותמאנית כולה) לכבוד 25 שנות שלטונו של הסולטאן עבדול חמיד השני שיותר מכל אהב שעונים.  בין התורמים היה גם צורף אשר חנותו היתה בככר, יוסף באק מויאל שעל פי זקני המקום היה ברשותו שעון כיס מוזהב ונמאס לו מהעוברים והשבים שהיו נכנסים לחנותו כדי לשאול אותו מה השעה.
 
נספר על הסראייה והקישלה, נשיר את שיר "זוהי יפו" ונמשיך אל סביל סולימן שנבנה על ידי סולימן פאשה שליט עכו לרווחת תושבי יפו בשנת 1809 בקיר מסגד מחמודיה, אל מול שער העיר. את אותו שער של יפו, על פי האגדות, סירבו השומרים לפתוח בפני מושל העיר מוחמד אגא א-שאמי שכונה "אבו נבוט", ועל כך שילמו בראשיהם...
 
נמשיך אל "סביל אבו-נבוט השני" (הראשון נמצא על הדרך לירושלים) שם שכן בשנות השישים והשבעים מועדון אריאנה שבו הפליא לשיר ולנגן אריס סאן עם חבר מרעיו. נספר את סיפורו המופלא איך הגיע מיוון בחוסר כל, השתלב וסחף אחרים בסביבה, הסתבך ונפל וקם ונפל ומי יודע היכן הוא עכשיו...נשיר משיריו ונמשיך אל הטיילת שעל הים.
 
בטיילת נצפה על הים, נספר על הנסיכה היפה שניתנה לטרף בידי מפלצת נוראה, ומי הציל אותה והיכן היא נמצאת היום עם כל גיבורי הסיפור, נראה את סלע אנדרומדה הקרוי על שמה ונמשיך אל הנמל ונראה איך השחפים על המזח כבר עפו, והים השתתק ונדם...
 
על יד המנזר הארמני ניזכר בכובש ענק שכבש את יפו וחייליו שחטו את יושביה אבל בעצמם חלו במחלה נוראה, ואיך אחרי שניסה לכבוש עיר נמל צפונית יותר וניגף, חזר וחיסל את כל חייליו החולים לפני ששב הביתה אל מולדתו.

 
נעלה אל סמטאות העיר ונספר על נער ניצול שואה ששמו היה מוּסְיַה תְהִילִימְזַיְיגַר, שכל כך רצה להיות ישראלי עד ששינה את שמו והפך להיות גיבור תרבות אמיתי, אומן, סופר ומנהיג הבוהמה.  נמשיך משם דרך ביתו של שמעון הבורסקאי (שם נלמד פרק בתולדות הנצרות וחשיבותה של יפו לנוצרים) אל גן הפסגה, הוא "השטח הגדול" הנזכר בשירים (מה אנחנו סך הכל מהשטח הגדול) וגם שימש רקע ותפאורה לסרטים רבים כמו ניני (לא מכירים?), קזבלן, נערת הפרברים והשוטר אזולאי..  נשיר שירים רבים ושמחים ודרך הסראייה הישנה ומועדון החמאם ההיסטורי, עם שירי חיים חפר וחבריו, נחזור אל כיכר השעון.
 
ניתן לשלב אתרים נוספים, ביקור בשוק הפשפשים או במסעדה טובה, כמו גם במוזיאון יפו לעתיקות או במוזיאון ומסעדת "נא לגעת".
 
 

משך הטיול כשלוש שעות. ניתן לקיים את המסלול גם בשעות החושך לאור הירח.

 

המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח. הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | [email protected] | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet