מידעון זה נשלח אליך מתוך כוונה טובה. אם אינך רוצה לקבלו, יש למטה קישור להסרה
מידעון תרבות ידע ופנאי אוגוסט 2022
מידעון מספר 122 
(לקריאת מידעונים קודמים לחץ כאן)
 
נאסף תשרי

מת אב ומת אלול
ומת חומם
גם נאסף תשרי
ומת עימם
רק נשארה גחלת
עמומה
של אהבת הקיץ
הגדומה.

(נתן יונתן)

רוצה לשמוע את השיר? - לחץ כאן
 

מה במידעון הזה?

החודש נפרדנו מצביקה פיק, שממש כמו נעמי שמר שכתבה את השיר "עצוב למות באמצע התמוז" ונפטרה בחודש תמוז, צביקה פיק שהלחין ושר את שירו של נתן יונתן "נאסף תשרי" הנפתח במלים "מת אב ומת אלול" הלך לעולמו בחודש אב.

אל צביקה פיק התודעתי בנעוריי. כנער פרובינציאלי, הפעיל בתנועת נוער, שר שירים ישנים, שומע "שלישיית גשר הירקון" ודומיהם ולובש ג'ינס (או מכנסיים קצרים) וטריקו, נראה לי הזמר בעל הקול המאנפף, עם השיער הארוך והבגדים הנוצצים, קצת מוזר. האמת? לא התחברתי.

במהלך השנים הבאות שר צביקה בעיקר שירי פופ מלודיים נחמדים, אבל גיליתי שכשהלחין ושר שירי משוררים (נתן יונתן, אהוד מנור, שאול טשרניחובסקי ואחרים) התגלה לי כמוזיקאי מוכשר ורגיש וכזמר מצויין. חיבבתי את היצירה שלו מאוד.

אמנם, שלל אמצעי התקשורת לא חסכו מאיתנו יומנים וכתבות על צביקה פיק, אבל מצאתי סרטון של כרבע שעה בו מספרים חברים על צביקה, ממליץ מאוד!!  מוזמנים
ללחוץ כאן לצפייה בסרטון.

מכיוון שאנחנו בסוף הקיץ, ושעקב החום לא יצאתי לטיולים ששווה לדווח לכם עליהם, אני מקדיש את שלושת המאמרונים הפעם לשלושה שירים שהלחין ושר צביקה פיק, ושיש מאחוריהם סיפורים מעניינים:

במאמרון הראשון אספר על שירו של אלכסנדר פן "לא אני הוא האיש". אז מי הוא האיש? ולמי כתב אלכסנדר פן את השיר?

במאמרון השני אספר על נסיבות כתיבתו של השיר "שושנת פלאים" של שאול טשרניחובסקי, ואיך השיר שהולחן והוכנס למגירה, הפך ללהיט על ידי זמר צעיר.

המאמרון השלישי יוקדש לשירה של מירית שם אור, גרושתו של צביקה פיק, "אלף נשיקות", המבוסס על מכתב שכתב אבשלום פיינברג ונתן אותו לרבקה אהרונסון. אבל למי באמת נכתב המכתב? והיכן רוצה הכותב לנשק את נשיקת האלף?

וכרגיל, פתרון חידת יולי 2022 וחידה חדשה לאוגוסט 2022. ויש גם משהו ששיעשע אותי החודש. 

בילוי נעים, אשמח לקבל מכם תגובות, דעות ורשמים מחלק זה או אחר של המידעון.

להתראות במידעון הבא.

איתי

נושאי החודש:
 
השיר "לא אני הוא האיש" הולחן על ידי משה וילנסקי וגם על ידי רוני וייס אבל הצליח מאוד רק כשבשנת 1978 הלחין אותו צביקה פיק והוא שולב בתקליט "מוזיקה". בשנת 1979 הושמע השיר ברדיו והצליח מאוד במצעדי הפזמונים. סיפורו של השיר שכתב אלכסנדר פן במאמרון זה
 
באחד הימים ישב צביקה פיק באולפן וזמזם לעצמו את הלחן. זמר צעיר, שרק לאחרונה השתחרר מלהקה צבאית, עבר במקום ושמע את צביקה ושאל אותו איזה שיר הוא מזמזם. צביקה הביט בו ושאל "תרצה לשיר אותו?". הזמר הצעיר ענה מיד בחיוב. שמו של הזמר הוא יוני נמרי וכך הוא זכה בשיר נפלא.
 
בחודש אוגוסט נפרדנו בעצב מהמוזיקאי והזמר צביקה פיק. לזכרו אביא את סיפורו של השיר אלף נשיקות שכתבה גרושתו מירית שם אור על פי מכתב שכתב אבשלום פיינברג בשנת 1910 לאהובתו, והלחין צביקה פיק ז"ל.
 
אתה לי ארץ
חייו ושירתו של יורם טהרלב
סרטון קצר על ערב שירה עם שירים, סיפורים וסרטונים של יורם טהרלב
לחצו על התמונה להפעלת הסרטון
 
פתרון חידת חודש יולי 2022
והפעם המייל עבד (וימשיך לעבוד) קיבלתי פתרון מידידי עמרם בר יעקב וגם מחיים גלנצר. עמרם גם הסב את תשומת לבי שאפשר להגדיל את התמונה ולקרוא את הפתרון מהשלט שמוצב על המבנה...

בתמונה צולם בית הכנסת מחנה שכינה בעיר שפרעם. בית הכנסת הנוכחי נבנה במאה ה-17 על חורבות בית כנסת קדום.

על פי המקורות, שפרעם מוזכרת בתלמוד ובמאה השנייה לספירה עברה אליה הסנהדרין מאושה. (משפרעם עברה הסנהדרין לבית שערים).

בזמן השלטון הרומי באותה תקופה חי בה רבי יהודה בן בבא שהסמיך תלמידים לרבנות למרות הגזרה שאסרה עלכך, והוא הוצא להורג על ידי הרומאים בשנת 144 לספירה וקברו נמצא בשפרעם ומהווה מוקד משיכה למתפללים.

בית הכנסת שבצילום, על פי המסורת, נבנה במקום בו היה משכן הסנהדרין.

ועכשיו לחידת אוגוסט 2022:
 
חידת חודש אוגוסט 2022
 והפעם מבנה.

היכן נמצא בור המים המפואר?
למה שימש המבנה שסביבו?

אשמח לתשובות נכונות וגם שגויות 


בהצלחה
 
    מה שיעשע אותי החודש?
תמונה
כתובת: רח' סביון 18, קרית טבעון 
נשלח על ידי Truppo ניוזלטר