מידעון זה נשלח אליך מתוך כוונה טובה. אם אינך רוצה לקבלו, יש למטה קישור להסרה
מידעון תרבות ידע ופנאי מאי 2021
מידעון מספר 107 
(לקריאת מידעונים קודמים לחץ כאן)
נטייל ברמות מנשה. ממגידו ונחל הקייני אל יער מגידו וגבעה 400, נגלוש אל העמק ונעלה לאנדרטת הקיבוצים. משם דרך יערות משמר העמק אל נחל גחר. משם נמשיך לעמק השלום ולנחל השופט. טיול רגוע בעבירות קלה עד בינונית.
 
לילה

מעל הצמרות עדים העננים
כשהירח אל הגן מניד ראשו, נותן סימן
אפשר לשבת
שם בפינה אותו ספסל
קלט את כל כמות הטל
והתרטב
תיקח מגבת
אומר הלילה ושוכב

הלילה הזה
שום סימן הוא לא נותן
הוא מעוור, הוא מכוון
את התנועה בשלל גחליליות.
הוא מספר מעשיות
והוא חושב שילדים מאמינים לזה,
מן לילה שכזה,
כזה.

(שלום חנוך)
(*הספסל צולם בשעות היום בקיבוץ משמרות)


רוצה לשמוע את השיר? - לחץ כאן 
הנה עוד רגע משתחררים מכל מיני מועקות:  קורונה, רקטות, ועוד...  בעיתונות מספרים לנו כי מכיוון שהאופציה לטייל ולנפוש בחו"ל קצת מצטמצמת, וקצת מסובכת, עם בדיקות ובידודים, נרשמת בשוק עליה של 30% בהזמנת ורכישת רכבי פנאי לנסיעה בשטח.   
אז ברוכים הבאים נהגי שטח חדשים וותיקים, אני מציע לכם טיולי שטח רגועים, ללא אתגרים גדולים המסכנים את שלמות הרכב, עם חבר'ה טובים בנופים ואתרים קסומים והדרכה מקצועית מלווה בשירים וגיטרה.  רוצים להצטרף לרשימת הדיוור? הכנסו לקבוצת הווטסאפ ושלחו לי את שימכם, כתובת אי-מי
יל ודגם הרכב שברשותכם. להצטרפות לקבוצת הטיולים ב WhatsApp לחצו כאן.


מה במידעון הזה?

בהשראת אירועי יום ירושלים, החליטו בצה"ל לתת למבצע בעזה שנפתח באותו יום בשם, כשמו של השיר, שומר החומות. מה מקור שם השיר ומהו הבית שהמחבר דן אלמגור הוסיף לו בעקבות האירועים - במאמרון ראשון.

במסגרת פתיחת פעילות בהובלת והדרכת טיולי שטח, אביא מדי חודש סיפור על טיול אחד מלווה בתמונות וסרטון/מצגת. והפעם דיווח על טיול בן יומים לנגב, מאגורות הנחש הצמא, ציר הנפט, מעלה נח, מכתש רמון, נחל פארן והקניון הלבן.

גם מפגשים של חוגי בית ומועדוני גמלאים מתחדשים ומוזמנים להנות מהרצאות על טבע האדם והרצאות מזומרות, והפעם אספר על הרצאה מרתקת "זנב הטווס ויהלומי האשה - על תקשורת ועקרון ההכבדה".

בפינת ההמלצה אספר הפעם על ספר שכתב ידידי, פרו"פ דניאל בן גדליה, בשם "סאגה ישראלית - סיפור אופטימי בעין בוחקת". אני כל כך נהניתי מהספר, אז למה שלא תהנו גם אתם?

וכמובן פתרון חידת אפריל וחידה חדשה לחודש מאי.  תודה לפותרים.

בילוי נעים, אשמח לקבל מכם תגובות, דעות ורשמים מחלק זה או אחר של המידעון.

להתראות במידעון הבא.
איתי

נושאי החודש:
 
בין השירים שמושרים בארועי "יום ירושלים" לעולם לא נפקד שירם של דן אלמגור ובני נגרי, שבוצע על ידי להקת פיקוד המרכז "שומר החומות". זו אולי הסיבה לכך שהמבצע בעזה, שהחל ממש ביום ירושלים זכה לשם "שומר החומות". זאת לאחר מספר מבצעים שנקראו בשמות הקשורים לשירים ("חומת מגן", "עופרת יצוקה"). זה הזמן והמקום לספר על השיר ועל בית חדש שכתב לאחרונה דן אלמגור.
 
בחודש מאי יצאנו לטיול של יומיים בנגב. ביום הראשון הדרמנו לתחילת המסלול בשדה בוקר ונסענו דרך נחל חווה ונחל נפחא אל מאגורות הנחש הצמא. משם, דרך ציר הנפט אל מעלה נח (כשמו כן לא הוא) ולמטה אל מכתש רמון. היום השני הוקדש לנחל פארן המערבי והקניון הלבן.
 
פעילות מומלצת
מה "אומר" הטווס הפורש את זנבו? ולמה נשים מעדיפות יהלומים? למה רבים כל כך קונים ג'יפים יקרים ומה מסביר הצבי לזאב?  בעלי חיים בטבע, ממש כמו בני אדם, מתקשרים ביניהם. עקרון ההכבדה היא התאוריה המסבירה את סודות התקשורת.
 
מבצע החודש

חוגי בית שבים לפעול
מועדוני גמלאים שוב מתכנסים

בילוי תרבותי, אינטליגנטי ומהנה


הרצאות מרתקות על טבע האדם - לחץ כאן
הרצאות מזומרות עם סיפורים ואנקדוטות על הזמר העברי - לחץ כאן
טיולים מזמרים - לחץ כאן

לפרטים: 052-2971119
 
המלצת החודש
והפעם המלצה על ספר נהדר: "סאגה ישראלית – סיפור אופטימי בעין בוחקת" מאת פרו"פ דניאל בן גדליה.

פרו"פ דניאל בן גדליה כיהן שנים רבות במכון וולקני והוא מומחה להזנת בהמות. דני, בפי חבריו, הוא שותף בקבוצת טיולי ג'יפים המטיילת בכל שבוע בכל רחבי הארץ. מעבר למומחיותו בהזנת בהמות, הוא גם ידען גדול בתחום של צמחי ארצנו והטיולים בחברתו מהנים ומעשירים בכל שם של כל עץ או פרח הנקרים בדרכינו. 

לאחרונה חגגנו לדני את יום הולדתו השמונים. דני סיפר לנו שכתב ספר ובהיותו אדם מעניין ורב צדדי, ביקשו החברים לקרוא את הספר.  גם אני רכשתי עותק ואני כל כך שמח על כך.

הספר נקרא "סאגה ישראלית – סיפור אופטימי בעין בוחקת" (זו לא טעות, ראה שייקה אופיר, שם).  בספרו פורש פרו"פ בן גדליה סאגה ישראלית המתארת יחסי גומלין ותהליכים בחברה הישראלית. מגוון הדמויות בספר כולל, בין השאר, טיפוסים מכל גווני החברה. יש שם עשירים ועניים, מזרחים ואשכנזים, דתיים וחילונים, אנשי צהלה שבעים מתל אביב, קיבוצניקים אידיאליסטים, מתנחלים חדורי אמונה ונוער גבעות נלהב. מבוגרים רבי ניסיון וצעירים רעננים שמבלים בעיר, על גבעות השומרון, או באשרמים בהודו. וכל הערבוביה הזאת מתנהלת בקשרי גומלין בין כולם על המחלוקות וההסכמות שבינהם.

קראתי את הספר, על 344 עמודיו, בשקיקה. הסיפור כתוב בצורה בהירה ומעניינת ומסופר באהבה לכל גווני הקשת בחברה הישראלית, בהומור שנון וחד. עד כדי כך שנון וחד שבמהלך הקריאה מצאתי את עצמי פורץ בצחוק רם או מחייך בהנאה רבה.

בימים אלה קראתי מה שכתב הסופר מאיר שלו על הסופר ד"ר יצחק קרונזון שהלך לעולמו, שסיפוריו על ילדותו בחיפה הצחיקו גם אותי מאוד. וכך כתב מאיר שלו:  "בכל מה שנוגע לצחוק, אי אפשר לרמות, ולא להסתתר מאחורי פוזות, סמלים ופרשנויות. הסופר עומד בו למבחן אכזרי ופסקני – האם הקורא פרץ בצחוק בקריאת ספרו, או לא."

פרו"פ דני בן גדליה, מעבר לסיפור המעניין ומעורר המחשבה, עמד במבחן הצחוק בכבוד רב. מומלץ בחום.
 
פתרון חידת חודש אפריל 2021
והפעם פתרו נכונה יעל קריספין, חדוה הדר ואבי גנזר. 

זהו אכן פסל אליהו הנביא המוצב בחצר שבחזית מנזר הכרמליטים במוחרקה.

הפסל הוא לזכר הסיפור המקראי (מלאכים א' י"ח) על התחרות שעשה אליהו הנביא עם נביאי הבעל והאשרה. To make a long story short, בסוף הוא שחט את כולם על גדת נחל הקישון.

סיפורו של הפסל ארוך ומורכב, ולפני זמן מה פרסמתי בעניים מאמרות בשם "תעלומת היד הנעלמה במוחרקה - סיפורו המופלא של פסל אליה הנביא.  את המאמר תוכלו לקרוא בקישור הזה

ועכשיו לחידת מאי 2021:
 
חידת חודש מאי 2021
 והפעם שוב אנדרטה מפורסמת.

היכן האנדרטה ולדכר מי ומה?


אשמח לתשובות נכונות וגם שגויות 


בהצלחה
 
כתובת: רח' סביון 18, קרית טבעון 
נשלח על ידי Truppo ניוזלטר