מידעון זה נשלח אליך מתוך כוונה טובה. אם אינך רוצה לקבלו, יש למטה קישור להסרה
מידעון תרבות ידע ופנאי נובמבר 2020
מידעון מספר 101 
(לקריאת מידעונים קודמים לחץ כאן)
זה הגשם

זה הגשם
שיורד בדשא
זה הגשם
שיורד הרבה

זה הרגע
שעובר כרגע
זה הרגע
שעובר מהר

אז אל תשאל מדוע
אלא עשה מיד
ואל תגיד ידוע
ואל תקום בצד

ואל תיקח ממני
מה שלא תבין
ואל תרצה ממני
מה שאין לו מין

(יונה וולך)

שיר חורפי ארוטי....

רוצה לשמוע את השיר? - לחץ כאן 
החורף כבר כאן, חנוכה בפתח וכמעט התרגלנו לחיות עם הקורונה.

כעת קצת מתפוגגים הסגרים, ניתן להתכנס בקבוצות קטנות, לצאת לטיולים, לשמוע הרצאות ולשיר ביחד.  ומכיוון שאין לאן לצאת לבלות, זה הזמן להתארגן בקבוצות חברים ולהנות יחד בבית או בטבע.  

אז מה במידעון הזה?

עם התעוררות נושא שוויון זכויות לנשים, אספר הפעם על אשה רבת מעש שפועלה מעט נסתר במהלך ההסטוריה. אני מכוון לציפורה זייד, אשת השומר אלכסנדר זייד, שאת סיפורה אביא כאן.

ובהזדמנות זו, אם כבר מדברים על משפחת זייד, משפחה מפוארת שאת סיפורה אני מציג בטיול "על גבעות שייח-איבריק" אציג פה (שוב) את סיפורו של "שירו של זייד" שאתם פחות מכירים. (לא "אדמה אדמתי").

ובהמשך למאמרון שפרסמתי כאן על "רכילות" מתוך ההרצאה "על רכילות, דמיון וניצול - כך השתלט המין האנושי על העולם", אתייחס הפעם בקיצור לנושא "הניצול".

פתרון חידת אוקטובר וחידה חדשה לחודש נובמבר.

וכרגיל, עוד משהו קטן ומצחיק בסוף.

בילוי נעים, אשמח לקבל מכם תגובות, דעות ורשמים מחלק זה או אחר של המידעון

להתראות במידעון הבא.
איתי

נושאי החודש:
 
מעצבת אופנה ופמיניסטית אמיתית - סיפורה של ציפורה זייד
בימים אלה, כשנושא האלימות נגד נשים וזכויות האשה עולים לשיח הציבורי, אני מוצא לנכון לספר את סיפורה של אשה מיוחדת, פמיניסטית אמיתית, שקורותיה חקוקים בהסטוריה שלנו, למרות שאפילו ערך בויקיפדיה אין לה. זוהי ציפורה זייד לבית בקר, בת זוגו ושותפתו של השומר אלכסנדר זייד.
 
כשמדובר על השומר אלכסנדר זייד נזכרים בשירו של אלכסנד פן "על גבעות שייח-אבריק". אבל קיים עוד שיר שכתב אלכסנדר פן והלחין מרדכי זעירא ששמו "שירו של זייד" והנה סיפורו:
 
בהרצאה על הדרך בה השתלט המין האנושי על העולם, אני מציין שלושה גורמים שאפשרו את ההשתלטות: דמיון, רכילות וניצול. הפעם אתרכז בנושא הניצול - האם באמת אנו מנצלים את הצמחים החקלאיים וחיות המשק, או שהם מנצלים אותנו?.
 
מבצע החודש

לחוגי בית וקבוצות חברים
בילוי תרבותי ומהנה לימי שישי בערב ובכלל

מופע בסלון
כי כבר אפשר להתכנס


הרצאות מרתקות על טבע האדם - לחץ כאן
הרצאות מזומרות עם סיפורים ואנקדוטות על הזמר העברי - לחץ כאן
טיולים מזמרים - לחץ כאן


לפרטים: 052-2971119
 
המלצת החודש - מכונת פסטה 
מכונת פסטה - תענוג לבשלנים

שנים שאני אוכל מדי פעם פסטה, כמו כולם, מאותם מוצרי פסטה יבשים הנמכרים בחנויות המזון. זו שצריך רק לבשל 8 דקות במים רותחים, לרקוח רוטב מתאים ולאכול לשובע.

אז זהו... במהלך אחד הסגרים, כשהעברנו את זמננו בבישולים, החלטתי להזמין מכונת פסטה מאליאקספרס במחיר מגוחך. המכונה הגיעה, פעלנו על פי ההוראות ומסתבר שהכנת פסטה מבצק נכון וטרי בבית מביאה לצלחת תבשיל טעים, נימוח, רענן (ומנחם...  את זה לא הבנתי עדיין).

כעבור כמה ארוחות החלה המכונה להתפרק, בכל זאת, המחיר היה ממש סמלי (בערך 70 ש"ח). מכיוון שהפסטות כל כך טעימות החלטתי להשקיע וקניתי מכונת פסטה איכותית (רמז: מתוצרת איטליה, יש כמה כאלה) שיודעת ליצר אטריות, ספגטי ואפילו רביולי קטנים וממולאים בכל טוב בסיבוב מנואלה בלבד.

אתם יודעים שאינני מפרסם כאן מוצרים או מותגים ולכן לא אמליץ על היצרן והדגם, אבל מבטיח שאם תוסיפו מכונה כזו למטבח, עם מעט מאוד השקעת עבודה תהנו מכל פסטה כפליים....


ממליץ בחום
 
פתרון חידת חודש אוקטובר 2020
ושוב, תודה ליעל קריספין, חדוה הדר, עמרם בר יעקב, עומר שפירא, בני שגיב,  על הפתרון המדוייק. במידעון הקודם נישמט לצערי שמו של עמרם בר יעקב  שפתר נכונה.

המבנה הוא אכן אחוזת אל-מסרי הנמצאת על הר גריזים מעל העיר שכם.
האחוזה היא בית מגורים בבעלות איש העסקים הפלסטיני מוניב אל מסרי. שטח האחוזה כ-280 דונם והיא שוכנת בקרבת הישוב הר ברכה. האחוזה נבנתה בשנים 1998-2000 והיא העתק של וילה קפרה "לה רוטונדה" שנמצאת באיטליה ונבנתה במאה ה-16. רוב רובם של חומרי הבניה הובאו מצרפת..


ועכשיו לחידת נובמבר 2020:
 
חידת חודש נובמבר 2020
 והפעם בריכת מים נאה עם עץ תאנה המניב תאנים נהדרות, טעמתי...
היכן הבריכה, מה שם המעיין המזין אותה?אשמח לתשובות נכונות וגם שגויות 


בהצלחה
 
מה הצחיק אותי החודש?
תמונה
 
כתובת: רח' סביון 18, קרית טבעון 
נשלח על ידי Truppo ניוזלטר