חורשת האקליפטוס

נעמי שמר כתבה את השיר בשנת 1963 לקראת חגיגות היובל של קבוצת כנרת. הוריה של נעמי שמר, רבקה ומאיר ספיר, אנשי העליה השניה, היו ממיסדי קבוצת כנרת ונעמי עצמה נולדה בקבוצה בשנת 1930.


המלים "כשאמא באה הנה יפה וצעירה אז אבא על גבעה בנה לה בית" מתארות את הקמת הקבוצה שבתחילה היתה מורכבת משלושה בתי מגורים דו קומתיים על הגבעה, ולידם חדר האוכל. הבתים כמו גם חדר האוכל עומדים שם עד היום.

חורשת האקליפטוס היא החורשה שבכניסה לקבוצה, בה נמצא "בית המוטור" (על יד אתר הטבילה ירדנית). הגשר והסירה היו מצויים שם בבריכות הדגים של הקבוצה ובשבת הילדים נהגו לשחק בהם. גם "ריח המלוח על המים" מתייחס לשיחי הצמח "מלוח קיפח" (שאין לו בכלל ריח) הצומחים על הסוללה שבין הבריכות לכביש הראשי.

עד תחילת שנות השלושים התגוררו בבית המוטור ובסביבתו קבוצה של תימנים, שפונו לבסוף (סיפור עצוב מאוד) למרמורק, שכיום היא שכונה ברחובות. באחת מהופעותי ברחובות שרתי את השיר וסיפרתי את האנקדוטה עם צמח המלוח. תימניים קשישה וחביבה מהקהל קמה ואמרה במבטא תימני כבד: "זה לא ריח המלוח, זה ריח המלאווח שנשאר שם מהתקופה שגרו שם התימנים".

 

 

עוד על נעמי שמר ושיריה בערב "נעמי שמר- חייה ושירתה" ובטיול "בעקבות רחל ונעמי שמר לעמק הירדן".  (מהווה גם חלק בטיול "ממשמר הירדן לכנרת")

 

"חורשת האקליפטוס" - חבורת זמרים

 

ביצוע מעניין בתחרות כוכב נולד בבולגריה

חורשת האקליפטוס

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet