הכל פתוח

נעמי שמר ספרה על השיר:

"את השיר 'הכל פתוח' כתבתי בעקבות נסיעה שלי לכנרת. את הנסיעות האלה אני עושה לעתים קרובות, ובכל פעם יש הנקודה הזו בכביש שבה הכנרת מתגלה בבת אחת, ואני תמיד יושבת במתח על קצה הכיסא ברגע זה, כי הכנרת אף פעם לא מתגלה באותו צבע. בכל פעם יש לה גוון אחר. באותה שנה גם היתה בצורת, והיה חשש גדול שהכנרת תהיה יבשה. אני זוכרת שהגעתי לאותו עיקול קבוע בכביש ופתאום הכנרת התגלתה לעיני והיא היתה בצבע טורקיז וגם מלאה. המראה הזה נתן לי השראה לכתוב את השיר, והוא שובץ בקלטת שירי ילדים בביצוע שלי עם חיים צינוביץ', רינת גבאי, מיקי קם וחבורת ילדים, בעיבוד מקסים של עדי רנרט.

 

הביצוע הזה הוקלט שנה לפני עופר לוי ולאה לופטין, ועד היום אני מצטערת שלא הוצאנו אותו בתקליטון שדרים לרדיו. כמה חודשים מאוחר יותר שרתי את 'הכל פתוח' עם חיים צינוביץ' במופע שהתקיים על חוף הכנרת, וגברי מזור נכח באירוע. היות והוא הכיר אותי ופחד, בצדק, שאני אסרב לאשר לו לקחת את השיר, הוא שכנע את לאה לופטין ועופר לוי להקליט את השיר בלי ידיעתי. גם על זה אני מצטערת משתי סיבות. קודם כל, אני אוהבת מאוד את הביצוע שלהם וגאה בהצלחה שלו. שנית, עופר לוי עשה שתי שגיאות בביצוע שלו שאני הייתי מונעת – אחת: הוא שר על הכנרת שהיא 'זוהרת בטורקיז' כשהמקור היה 'סוערת בטורקיז', שתיים: בפזמון החוזר הוא שר בסול במקום לה במול."

 

 

עוד על נעמי שמר ושיריה בערב "נעמי שמר- חייה ושירתה" ובטיול "בעקבות רחל ונעמי שמר לעמק הירדן".  (מהווה גם חלק בטיול "ממשמר הירדן לכנרת")

 

"הכל פתוח" - נעמי שמר וחיים צינוביץ'

הכל פתוח

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet