החיטה צומחת שוב

השיר "החיטה צומחת שוב" נכתב לאחר מלחמת יום כיפור (1973) על ידי חברת קיבוץ "בית השיטה" דורית צמרת לזכרם של חבריה שנפלו במלחמת יוה"כ. בשיר משתקף הניגוד בין הקיבוץ והנוף היפה מסביבו (הגלבוע, העמק) לבין האובדן ( "אתם אינכם ולא תוכלו לשוב"). בוצע ע"י חווה אלברשטיין, הגבעטרון וחבורת הזמר אשכולית של בית השיטה.


מלחמת יום הכיפורים פגעה קשות בקיבוץ בית השיטה, למן היום הראשון למלחמה נפלו בני הקיבוץ ובסך הכל אחד עשר לוחמים. סגן אלון אילת מחיל השריון, בן למייסדי הקיבוץ, נפל ביום הראשון למלחמה בגזרת איסמעליה. הוא ניסה לחלץ את חבריו מטנק בוער ועלה על מארב מצרי. סמל בנימין שצ'ופקביץ שעלה מפולין נפל ב- 10.10.1973 ליד קוניטרה מפגיעת קטיושה בנגמ"ש בו היה, באותו יום נהרג רס"ן יוסף שריג, מפקד מחלקת טנקים שלחמה בגולן. שריג קיבל את עיטור המופת לאחר מותו. ב- 11.10 נהרג רב"ט אליהו רחמים שהצטרף לקיבוץ כשהיה בתיכון. משפחתו עלתה מפרס לרמת גן. הוא נהרג בקרב על תל אל אחמאר במתקפה נגד סוריה ונטמן בקרית שאול. בקיבוץ הוקמה מצבה לזכרו.

באותו יום נפל סגן משה שחורי, בן קיבוץ בית השיטה, שהוריו עלו כמעפילים מרומניה והקימו משפחה בקיבוץ. סגן שחורי נהרג באזור קנטרה בהתקפה של הארמייה המצרית. הוא הוכרז כנעדר ונקבר בקבר אחים בהר הרצל. אשתו, שלומית, נהרגה כעבור שנה בתאונת דרכים. ב- 16.10 נפלו סמ"ר מיכה גולדמן שנהרג מאש מצרית סמוך לחווה הסינית, סרן יוחי גלעד שנהרג בקרבות הבלימה בסיני מפגיעת טיל נ"ט בטנק שלו (ביתו הקטנה נרצחה מאוחר יותר בידי מרצח בראס-בורקא שבסיני) וסמל גרשון דוד וסרן דני פלד שנהרגו בעת הפריצה לצומת טרטור לכסיקון, סמוך לחווה הסינית. הרוג נוסף מבני הקיבוץ באותה מלחמה הוא סמל נמרוד שרון שנפל ב- 21.10.1973 בקרב על מוצב פוקסטרוט.
החלל האחד עשר היה סמל יחיאל שונרי, בן הקיבוץ. בפרוץ המלחמה נמצא יחיאל בטיול בחו"ל וחזר משם כדי להילחם עם חבריו. הביתה לא חזר.

דורית צמרת, חברת הקיבוץ, כתבה את "החיטה צומחת שוב" אשר תיאר את תחושת החברים באותה עת. הקיבוץ הוציא חוברות זיכרון בעקבות מותם של החיילים, בהן יכלו חבריהם של הנופלים לבטא את כאבם.

"והחיטה צומחת שוב" - גבעתרון 

החיטה צומחת שוב

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet