אנחנו נשארים בארץ

עוזי חיטמן ז"ל כתב והלחין שיר לקדם ארוויזיון בשנת 1985 בשם "כמו צועני". כידוע, עוזי היה אחד שנהג לתת לאמנים אחרים את שיריו על מנת שיבצעו אותם (שימי תבורי, זוהר ארגוב, יזהר כהן, אבי טולדנו ועוד). עוזי פנה ליגאל בשן על מנת שיבצע את השיר בקדם. יגאל בהתחלה סירב לבקשה של עוזי מכיוון שהיה לו נסיון רע עם קדמים קודמים בהן נחל כשלונות (מקום חמישי עם "תן לי" בקדם 81', ומקום עשירי עם "זה הרגע" בקדם 82').

לאחר ששמע יגאל את השיר, הוא הסכים להופיע על הבמה, אבל בתנאי שעוזי יופיע איתו על הבמה יחד ושיהיה שותף איתו ל"פאדיחה". בקדם עצמו יגאל ועוזי עלו לשיר עם הכנר יונתן מילר (אותו הכיר עוזי באחת מהופעותיו של עוזי בירושלים), וביחד כשלישיית "כמו צועני" הם ביצעו את השיר "כמו צועני", כאשר יגאל שר כסולן, עוזי מנגן על הפסנתר ואף נותן קולות לווי, ויונתן מנגן על הכינור. בניגוד לתחזיותיו של יגאל, השיר זכה להצלחה ולאהדה עצומה באותו ערב, והם היו קרובים עד מאוד לזכייה בקדם ולייצוג ישראל בארוויזיון בגטבורג, שבדיה. לבסוף זכה יזהר כהן בשיר "עולה עולה" בהפרש של נקודה אחת מהשיר "כמו צועני" שזכה במקום השני.

למחרת הקדם, חשו השלישייה המון אהדה וסימפטיה בקרב הקהל הישראלי הן בגלל השיר הנפלא והן לאור ההרכב החדש והססגוני שנוצר. יגאל העלה רעיון לשיר שיר המשך ל"כמו צועני" אשר מתאר את תחושת ההחמצה וכמובן קריצת עין לשיר שזכה לנסוע לארוויזיון על חשבונם. לשיר קראו "אנחנו נשארים בארץ", יגאל ועוזי כתבו והלחינו ביחד את השיר, וקריצת העין הזו נהפכה ללהיט עד כדי כך שזה זכה להיות "שיר השנה" ברשת ג' בשנת 1985 על חשבון........."עולה עולה" שזכה רק במקום השני במצעד הפזמונים.

בעקבות ההצלחה עם 2 השירים הללו, החליטו השלושה להמשיך ולהופיע יחד ולהוציא עוד מספר שירים שאט אט הפכו ללהיטים ("אל תגעו באהבה", "טוחנים", "איזה לילה", "שקט אחרי הסערה" ועוד....). המופע "כמו צועני" הועלה 400 פעמים וכמובן שהיה מוצלח מאוד. בעקבות ההצלחה האדירה, הוציאו השלישייה את האלבום "אנחנו נשארים בארץ", שכלל את שיר הנושא, "כמו צועני", "עוד סיפור אחד של אהבה" וכן את שאר השירים שציינתי קודם לכן. האלבום המוצלח מכר כ-32,000 עותקים בערך.

אז זה הסיפור סביב השיר "אנחנו נשארים בארץ" שנכתב כאמור, לאחר שהשלושה לא זכו להגיע לארוויזיון בגלל נקודה.

אנחנו נשארים בארץ - כמו צועני

אנחנו נשארים בארץ

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet