אלעד ירד אל הירדן

השיר "אלעד ירד אל הירדן" נכתב והולחן על ידי אברהם זיגמן.  אברהם זיגמן גדל בחיפה והיה חניך השומר הצעיר. בשנות נעוריו בלט בכשרונו המוזיקאלי ובצבא שירת בלהקת פיקוד מרכז.  במסגרת שירותו בלהקה הכיר אברהם את אלעד אופיר, בנו של שייקה אופיר.  לאחר שהשתחרר, בשנת 1970, היתה מתיחות בבקעת הירדן ואברהם זומן בצו 8 להתייצב ולבדר את החיילים.  הוא צוות ביחד עם שייקה אופיר שבנו שירת אז על גדות נהר הירדן.  אברהם שמח לפגוש את שייקה ושאל לשלומו של אלעד. שייקה, בעגה הגרונית האופיינית לו, ענה: "אלעד ירד אל הירדן".   זיגמן מספר שהמשפט הזה, שיש בו מאין לשון נופל על לשון, נחרט במוחו ולא נתן לו מנוח, ולכן כתב את השיר. מאוחר יותר, לאחר שחזר בתשובה והתעמק במקורות, מצא שחזל כבר אמרו (ילקוט שימעוני):  "למה נקרא ירדן? שיורד מדן".

זמן רב עבד זיגמן על השיר, ולא היה לגמרי מרוצה מהתוצאה.  כשפגש פעם את נעמי שמר, ביקש בעצתה. שתי בעיות היו לו בשיר: האחת – בין השורות השניה השלישית והרביעית של הבית הראשון לא היה מקום לנשימה "הוא ראה הכל פורח למלוח אותו הריח ממש כמו בראשונה".  נעמי שמר הציע לו קודם כל להחליף את המלה "מלוח" למלה "הרדוף" בטענה שהמלוח הוא שלה ("וריח המלוח על המים" בשיר חורשת האקליפטוס). חוץ מזה, כדי לשבור את הרצף, הציעה להכניס סינקופה לפני ההרדוף וכך נפתרה בעיית הנשימה.

"אלעד ירד אל הירדן"

להקת פיקוד דרום 

אברהם זיגמן

דודו זכאי סיפר באחת מתכניות "שלא יגמר לעולם" בג': החלום שלי הוא לערוך כנס של כל אותם ילדים שההורים שלהם פגשו אותי ואמרו לי שקראו להם אלעד על שם השיר המפורסם"עוד סיפורים על שירים בערבי שירה בציבור ובמסגרת טיולים מזמרים בהדרכת איתי
פלאות

אלעד ירד אל הירדן

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet