שיר ההפלגה

כל מורה דרך מחוייב להשתתף ב"יום השתלמות" אחד בשנה, כלומר, בטיול אחד שמציע משרד התיירות, המגייס לצורך העניין את טובי מורי הדרך. בחודש הקודם השתתפתי בהשתלמות כזאת בתל אביב "בעקבות משוררות בתל אביב" ועל כך תוכלו לקרוא (כבר יש מסלול מזמר!) בכתבה נוספת במידעון זה.

 

את הסיור הדריכה בכשרון, במקצועיות ובחן, מורת הדרך תמי צדוק להנאת כל המשתתפים. 

 

כששוחחנו על לאה גולדברג ושיריה, סיפרה תמי שיום אחד ראתה לאה גולדברג מחלון ביתה שברחוב ארנון 15, ספינה בים, ועל סיפונה הבחינה בבעלי חיים גדולים, פילים, צבאים וטווס גדול.  מראה סוריאליסטי זה הביא אותה לכתוב את "שיר ההפלגה" שהולחן מאז בלפחות שלושה לחנים, ששניים מהם מוכרים יותר, הלחן של עקיבא נוף (שר לואיג'י באחד מפסטיבלי הילדים) והלחן של סשה ארגוב המוכר לנו בביצועו הנהדר של מתי כספי (גם מריקודי עם).

 

אינני יודע אם הסיפור מדוייק, אבל גם השיר המופלא, המופיע בכל לחן בגרסה מעט שונה בהשמטת בתים כאלה ואחרים, בשילוב עם רטט נוסטלגי שהעלה בזכרוני את גן החיות בתל אביב אותו אני זוכר כילד, הביאו אותי לכתוב לכם כתבה זו.

 

את הגרסאות השונות של שיר ההפלגה תוכלו לקרוא ולהשוות באתר מרשת המופלא.

 

וסיפורו של גן החיות בתל אביב? הוא מתחיל בשנת 1935 כשמגיע מהולנד עולה חדש, שהיה רב העיר האג, ושמו ד"ר מרדכי שורנשטיין. הוא מקים חנות לבעלי חיים ברחוב שיינקין עם יונקים קטנים, עופות אקזוטיים ואפילו קוף!  כנראה הקוף הראשון שראו ילדי תל אביב אז מעודם.

מכיוון שהחנות משכה סקרנים רבים נאותה העירייה לסדר לו מקום גדול יותר ברחוב הירקון 63, שם עוררו שני דיירים בחצר עניין רב, גיבור ותמר, גורי אריות.

בעקבות תלונות השכנים הוחלט בשנת 1938 להקצות לד"ר שורנשטיין מגרש מחוץ לעיר, שבתחילה היה בגודל של כשני דונם. עם השנים הורחב המתחם לכעשרים דונם, אבל גם העיר המתפתחת הגיעה אל המתחם וסבבה אותו בכבישים, בניינים ושכונות מגורים.

גן החיות, שסמוך אליו נבנה בית העירייה החדש, היווה מוקד משיכה למבקרים רבים מהעיר בפרט ומהארץ בכלל.  לאט לאט הפך המקום למטרד לתושבים, גם בגלל הריחות שהפיצו החיות וגם הרעש שגרם הקהל הרב.


בסופו של דבר, בשנת 1980, עקב לחץ התושבים והצפיפות בגן הוא הועבר כולו אל הפארק הלאומי ברמת גן ושימש בסיס איתן לספארי.

על שטח גן החיות נבנה מתחם "גן העיר" השוכן שם עד היום.

עוד סיפורים על שירים ואחרים במסגרת ערבי שירה בציבור ובמסגרת טיולים מזמרים בגשת ד"ר איתי פלאות. 


פיל בגן החיות על רקע בניין עיריית תל אביב.  התמונה מתוך הארכיון העירוני של עיריית תל אביב יפו

חנן יובל שר את "שיר ההפלגה"

בלחן של עקיבא נוף

 

 

שיר ההפלגה בלחן של סשה ארגוב.

ביצוע מיקי גבריאלוב, שלמה ידוב ודני ליטני

כשעוד היו ילדים!

 

 

 

סמל גן החיות בתל אביב

שיר ההפלגה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet