אגדת דשא

"ערב שירים אירוטיים" המשלב שירים עבריים אירוטיים עם קטעים נבחרים מההרצאה "אבולוציה של מיניות האדם" הופך להיות פופולארי מאוד בקרב חוגי הבית היותר נועזים. בהופעה שקיימתי לאחרונה עלה לדיון השיר "אגדת דשא" של מאיר אריאל ושלום חנוך, ומכיוון שהשבוע (29.7.13) התקימה ההופעה המסורתית לזכרו של מאיר אריאל (ארבע עשרה שנה לפטירתו), זו הזדמנות לדון מעט בשיר המרתק והאירוטי הזה.

 

מאיר אריאל היה בן 18 כשהתבקש לכתוב שיר לכבוד מסיבת החתונה של עוזי חגי ובח"ל איווה. דני חנוך, אחיו של שלום חנוך, שהיה אמור לשיר בחתונה, ביקש שיר שקט, משהו בסגנון של "יצאנו אט" של חיים חפר ודוד זהבי.  מאיר אריאל כתב מספר בתים, ואם תנסו לשיר את השיר על פי מנגינת "יצאנו אט" תגלו שזה מתאים. 

 

לאחר כתיבת המלים הלחין את השיר שלום חנוך, כשהיה בן 15. 

 

השיר מתאר אוירת ערב קייצי על הדשא בקיבוץ, נערים ונערות רובצים ביחד והנה, בחצי נמנום, נרקמת עלילה אירוטית. בחושך, איברים משתלבים והידיים מתחילות לשוטט "בלאט יוצאות ידיים אל הדרך, ומסלולן ארוך ומפותל...".  הנער השר את השיר מתנמנם אבל מרגיש ליטוף "איני מצליח לאתר של מי היד אשר עלי זוחלת ואת גופי הופכת לפסנתר". בהמשך הוא מתעורר ומגלה שרק הוא והיא נשארו בדשא, הוא שואל "גם את ישנת?", והיא עונה "לאו דווקא" ותשובתה מביכה אותו כי הוא מבין של מי היתה היד....  הוא "שואל: אז מה בעצם את עושה כאן?" ושפתיה לוחשות "אני איתך". המצב מביך את הנער והנערה, ולכן היא פשוט קמה והולכת, והוא נשאר לבד, עם טעם רע בפה....

 

מסתבר שלשיר היו כמה בתים נוספים, וכמה גרסאות.  חנן יובל מספר שבבית הראשון במקום "חושבים במי להתאהב הלילה" המלים המקוריות היו "חושבים על מי להתאמן הלילה" (מחשבה של בנים?).  חנן יובל גם מגלה בית שלם נוסף:

 


עיניי אז מגלות תדהמתי לה
שפתיה מתקרבות כדי לבאר
כי בשנתי מלמלתי: "גילה.. גילה.."
וזה מה שגרם כי תישאר


את דיבורה פתאום קוטע רעד
על פיה משתפל תלתל פוחז
אהוי! נשימתי בי מתפרעת
בעשב הרטוב אני אוחז


ולא מעז איני יודע למה
וגם מילים לומר איני מוצא
דקה עוברת ופתאום היא קמה
ושאלה ברוך: אינך רוצה?

  

 עוד שירים אירוטיים יפיפיים, עדינים ואהובים בהרצאה המזומרת "ערב שירים אירוטיים" בהנחיית איתי פלאות

שלום חנוך ומאיר אריאל בשיחה עם יואב קוטנר על אגדת דשא

שימו לב לגרסת המלים המעט שונה מהמוכרת

 

 

 

 

 

 

 

 

אגדת דשא

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet