הטנדר נוסע

החודש (אוקטובר 2012)  נפרדנו בצער מה"זמיר הארץ ישראלי", הזמרת אסתר גמליאלית. קווים לדמותה העליתי במאמר נפרד, אבל זו הזדמנות לספר על שירה "הטנדר נוסע".

 

ראשית, מהו טנדר? המלה tender באנגלית משמעותה היא "עדינות". באנגלית נקרא רכב טנדר בשם pickup truck. אז איך הגיע הביטוי לשפה העברית?  עיון מעמיק מגלה שהמלה tender שמשה באנגלית בריטית לתאר את הקרון שהיה רתום לקטרי הקיטור ונשא פחם ומים ל"תדלוק" הקטר. זהו כנראה המקור לשמו של הרכב שבחלקו הקדמי תא נוסעים ובחלקו האחורי ארגז מטען.

 

בשנים 1936-1939 מרדה האוכלוסיה הערבית בארץ בבריטים, וכבדרך אגב נפגע קשה הישוב היהודי שקרא לתקופה מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט.  בישוב היהודי כמה צעקה ודרישה לגמול לערבים, אבל היה זה ברל כצנלסון ששיכנע את ההנהגה לנהוג באיפוק.  הוא פנה אל הבריטים והסביר להם את מצוקת הישוב היהודי והזהיר שאם הבריטים לא יאפשרו לישוב היהודי להגן על עצמו, יאלצו היהודים לפנות כנגד הערבים והבריטים גם יחד. 

 

בזכות פנייה זו הסכימו הבריטים להקמת כוח יהודי – "משטרת הישובים היהודיים".  המגוייסים נקראו "נוטרים" או "גאפירים". מקור השם גאפיר הוא כנראה כינוי גנאי לחיילים ילידים בצבא הבורים בדרום אפריקה, ומנהיגי הישוב עשו מאמצים רבים למחיקת המילה Ghaffir מסמל הכוחות. היסטוריונים רבים טוענים שהקמת משטרת הישובים היהודים על ידי הצבא הבריטי לימד את הישוב היהודי את הנהלים והשיטות שעל פיהם הבריטים הקימו מסגרות צבאיות ושיטות אלה שימשו בהקמת מערך כוחות ה"הגנה" ואף הקמתו של צה"ל.

 

בשנת 1939 התנכלו הערבים לעוברים בדרכים והוחלט על הקמת יחידות של "משמר נע", נוטרים שיסיירו בדרכים על גבי טנדרים.  נוטרים אלה, ששימשו כעין "סיירת" באותם ימים, היו מושא להערצת הציבור ובעיקר הבנות...

 

יעקב אורלנד כתב להצגת תיאטרון "המטאטא" (תוכנית נ"א: "כי תצא למלחמה") את השיר "הטנדר נוסע":

 

הַטֶּנְדֶּר נוֹסֵעַ, הַטֶּנְדֶּר פֹּה רָץ,
מִשְּׂדוֹת יָם הַמֶּלַח עַד עֵין הַמִּפְרָץ –
הַלַּיְלָה לַיְלָה אָפֵל,
הַטֶּנְדֶּר, מַה לַּיְלָה מִלֵּיל?
הַטֶּנְדֶּר, פְּתַח פִּיךָ בְּשִׁיר,
לִבֵּנוּ רָחָב וְצָעִיר.
אִם אֵשׁ מִלְּפָנֵינוּ, אִם אֵשׁ מֵאָחוֹר –
הַטֶּנְדֶּר, אַל תַּעֲצֹר!

 

עוד סיפורי שירים בערבי שירה בציבור בהנחיית ד"ר איתי פלאות ובאתר סיפורו של שיר 

נוטרים על ה"טנדר"

 

 

הטנדר נוסע - עפרה חזה

 

הטנדר נוסע

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet