בלדה לחובש

בפסטיבל הזמר והפזמון 1969 לא מצאה הועדה שירים הולמים בין השירים שהוגשו לה, ולכן פנו חבריה אל 12 מטובו המלחינים באר. והזמינו 12 שירים.

 

השיר שזכה במקום הראשון היה "בלדה לחובש" שנכתב על ידי דן אלמגור, הולחן בידי אפי נצר והושר על ידי יהורם גאון.  יהורם גאון קטף גם את המקום השני עם "עץ האלון" (טהרלב ואמריליו) ושיר נוסף שהיה אמור לשיר, "בדרך חזרה" (אהוד מנור ונורית הירש), עליו ויתר לטובת זמר צעיר שהופיע במדים, אבי טולדנו, זכה במקום השלישי.

 

השיר בלדה לחובש מספר על חובש שבא להציל פצוע בעיצומו של קרב ונהרג בעצמו. מעשה דומה התרחש בקרב על ירושלים כאשר חייל בשם יוסף חגואל נפצע קשה, וחובש ששמו שלמה אפשטיין מיהר לטפל בו תחת אש ואף שכב עליו כדי להגן על גופו מפני הרסיסים. פגז שהתפוצץ בסמוך לשניים גרם למותו של החובש, ואילו הפצוע ניצל.

 

השיר ריגש את ציבור המאזינים, אבל הוריו של החובש ביקשו לא להשמיע אותו, כי הוא פוגע ברגשותיהם.  לכן הושמע השיר ברדיו רק בימי זיכרון.

 

דן אלמגור טען שאת השיר כתב 10 שנים מוקדם יותר, אך בתוכנית טלביזיה הופגש הפצוע, יוסף חגואל, עם אחותו של שלמה אפשטיין ז"ל ועם דן אלמגור, והאחרון סיפר שאמנם כתב את השיר שנים לפני המקרה, אבל לאחר שקרא על האירוע ועל הצל"ש שהוענת לחובש לאחר מותו, שינה מלים רבות בשיר.

 

יוסף חגואל החלים מהפציעה הקשה וקרא לבנו הבחור על שם החובש שהצילו, שלמה.

 

כתבה שהתפרסמה הידיעות אחרונות 11.6.12 מספרת על חגואל שממשיך להתנדב למילואים גם בגיל 67. לקריאת הכתבה לחץ כאן.

 

דף יזכור של טוראי שלמה אפשטיין ז"ל לחץ כאן.

 

עוד סיפורים על שירים ומשוררים בטיול המזמרבהרצאות המזומרות ובאתר סיפורו של שיר .

"בלדה לחובש" - יהורם גאון

 

 

סיפורו של השיר מתוך "אוצרים את המדינה"

 

בלדה לחובש

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet