אני פורים

בדיון על הקשר בין שירי הילדים בעלי המנגינות הדומות "יונתן הקטן", "השפן הקטן", ו"אני פורים" סיפר חוקר הזמר העברי אליהו הכהן בעיתון האינטרנטי של הסופר אהוד בן עזר (אשר שמו "מכתב עיתי לילי חינם מאת סופר נידח", גליון מס' 623): 

 

לאורך שנים רבות היו "יונתן הקטן" ו"השפן הקטן" שני שירי הטף הנפוצים ביותר בארץ. דומה כי גם היום הם נחשבים לקלאסיקה של שירי הילדים בגנים.
מבחינה היסטורית ומוזיקלית אין כל קשר בין שני השירים. למעט שם התואר "הקטן" הנלווה לשמותיהם, ודמיון קל בצלילי הפתיחה – אין כל זיקה בין השירים.
"השפן הקטן" הוא שיר ילדים ארץ-ישראלי מקורי. הוא חובר בפורים תרצ"ד/ה ע"י המורה בנימין כספי, לכבוד חגיגת התחפושות של בעלי החיים שהציגו תלמידי כיתה א' בבית הספר "אחד העם" בפתח תקווה, שבו לימד.
את מילות השיר התאים כספי, בווריאציות קלות, ללחנו של נחום נרדי לשיר "אני פורים" שהתפרסם באותה שנה. התאמת השיר ללחן היתה פרי יוזמתו הבלעדית של המורה כספי בעוד שלנרדי כלל לא היתה יד בדבר. לימים הסתבר לנרדי שהלחן, שאותו ייעד לשיר של לוין קיפניס כדי שיושר בחג הפורים, זכה לפרסום רב יותר בצמוד לשיר הילדים "השפן הקטן", שגם הוא בעצם נכתב כשיר תחפושות לפורים אך הושר בכל ימות השנה. "השפן הקטן" 

 

 

עוד סיפורים על שירים בערבי שירה בציבור וגם בטיולים מזמרים בהדרכתו של איתי פלאות

 

אני פורים ועוד שירי פורים

אני פורים

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet