אחי הצעיר יהודה

 יהודה ויינר (פרטים נוספים באתר יזכור) נולד בבנימינה לישראל ורחל ויינר בשנת 1949. בגיל 7 התייתם מאביו. היה תלמיד מחונן וספורטאי פעיל בתחום הכדורגל וטניס שולחן. ערב גיוסו לצה"ל הוא התקבל יהודה ללימודי רפואה אך החליט בכל זאת להצטרף אל חבריו ולהתגייס לשריון. יהודה שימש כתותחן והתבלט בתפקודו המצויין ואף היה מועמד לקידום. בספטמבר 1968, כשהיה בן 19, נפל יהודה ויינר בפורט תאופיק שבסיני.

 

 

אחיו, הפזמונאי אהוד מנור ז"ל, התאבל שנים ארוכות על מותו ולזכרו הוא כתב עשרות שירים. הידוע בהם הוא "אחי הצעיר יהודה" שבוצע על ידי להקת חיל השריון. שירים נוספים לזכרו הם "בן יפה נולד", "גשם אחרון" ועוד.  כפי שהבטיח בשירו "אחי הצעיר יהודה" כשכתב "ובני הרך יפה כמוך / בשמך לו אקרא - יהודה" הוא אכן קרא לבנו יהודה. בשיר "בן" הוא מכנה את בנו יהודה "תקשיב יהודה / כי זוהי עובדה" אבל בחיים התקשה אהוד מנור לבטא את השם יהודה וכינה את בנו יָדִי, וכך הוא מכונה בפי כל עד היום.

 

 

באחת התוכניות בהן התראיין אהוד מנור, הוא סיפר כי בזכות השיר הזה נסקה הקרירה שלו בתחילת דרכו.  כשהגיעו בעלי הזכויות של המחזמר שיער לארץ, וחיפשו מישהו שיתרגם את המחזמר, אמרה להם הלית ישורון שיש איזה משורר צעיר ובלתי מוכר שכתב שיר בשם אחי הצעיר יהודה. על פי נימת השיר היא אמרה להם שהוא יתאים לתרגם מחזמר אנטי מלחמתי.  אהוד מנור אכן נבחר לתרגם את המחזמר ונחל הצלחה כבירה שהפכה אותו למתרגם ופזמונאי מוכר ואהוד.

ככלל, השיר "אחי הצעיר יהודה" מהווה אבן דרך בתחום שירת הזכרון הישראלית. לפני שהתפרסם השיר הזה, שירי הזכרון לרוב היו מאוד "לאומיים", העלו על נס את תכונותיו של הנופל, גבורתו, יופי תוארו, נפנוף בלוריתו וכדומה.  נראה שהשיר אחי הצעיר יהודה הוא הראשון שמתפרסם שבו כמעט לא ניתן להבחין בכך שמדובר בחלל שנפל בקרב.  השיר הוא אישי, מתייחס אל ילדותו ונערותו של החלל, אל משפחתו וחבריו, ואפילו האזכור היחידי של צבא ("ובכל הטנקים על קווי הגבול אתה נמצא איתם") נוגע לחברים ולחברות, ולא לקרב או למלחמה.
 

 קישור למילות השיר בשירונט - לחץ כאן


אשמח לקבל תגובות, הערות, הארות ותיקונים. צור קשר
 
 
לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

לכרטיס ביקור דיגיטאלי לחצו כאן.

 


 

 


אחי הצעיר יהודה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet