הרצאות על טבע, שירה ומדע

ד"ר איתי פלאות, ביולוג עם ניסיון רב בהוראה ובמחקר באקדמיה, מגיש הרצאות מרתקות בתחום הטבע ובעיקר בתחום טבע האדם.
 
נושאי ההרצאות מגוונים ועוסקים בחושים, בהתנהגויות אנושיות, במיניות ואהבה, בדרכי חשיבה משונים וכדומה. ההרצאות והרצאות לחוגי בית מיועדות לקהל הרחב, מלוות במצגת מרהיבה, משעשעות אך יחד עם זאת מועברות בצורה אינטליגנטית.
 
בנוסף, מציע איתי פלאות "הרצאות מזומרות" בהם שרים ומספרים את הסיפורים שמאחורי השירים. נושאי הרצאות מזומרות תוכלו לראות בדף של שירה בציבור

ככה זה התחיל - טיול מזמר בנוה צדק

אלימלך, 
בנוה צדק מלך! 
אלימלך, 
ואני בת מלך 
ואתה מלכי, 
פה בנוה צדקי!

 

 רבים רואים בטקס חלוקת המגרשים באחוזת בית, בשנת 1909, את לידתה של העיר תל אביב. האמת היא שכבר בשנת 1887 מקימים אהרון שלוש ושמעון רוקח שכונה ליהודי יפו שתשכון מחוץ לחומות העיר ותהווה אלטרנטיבה של בריאות ורווחה לחיים בצפיפות ובזוהמה שבתוך יפו.

 
את הסיור נתחיל בתחנת הרכבת לירושלים שפעלה משנת 1892 והיוותה מנוף להתפתחות האזור. נספר על רכבות, על רוחב המסילות ועל עכוזים של סוסים רומאים. נשיר שירי רכבות ונתרשם מהמבנים המשוחזרים.


מתחנת הרכבת נצא אל רחוב זרח ברנט בשכונת "נוה שלום", נספר על האיש שהקים את השכונה ואף נשיר את השיר בו מוזכר שמו. משם נצעד ברחוב שבזי אל מתחם "סוזאן דלאל" שם נתרשם משני בתי ספר שהוקמו לילדי השכונה וילדי יהודי יפו. נעצור על יד קיר "מחווה לנוה צדק" שיצר האומן דוד טרטקובר ונשיר על אלימלך (בנוה צדק מלך) ועל החולות שהיו כאן פעם.

 

ממתחם סוזאן דלאל נמשיך לרחוב שלוש, נתרשם מבית אהרון שלוש וגם נעבור על "גשר שלוש" שנבנה על ידי מושל יפו במיוחד לכבודו של אהרון שלוש בעקבות מקרה מצער. נשיר מעט על הבניה בעיר הלבנה וניגש לבית אבולעפיה. שם, בחדר שבקומה השניה גר פעם סופר מפורסם שחשק באחייניתו של אהרון שלוש.

משסרב אהרון שלוש להפגיש בין השניים (מה לעשות, הסופר המאוהב היה אשכנזי), נקם בו הסופר נקמה נוראה באחד מספריו. נשיר על חלון הפונה לים התיכון ונצעד הלאה ברחוב שמעון רוקח אל עבר ביתו של פעיל הציבור רב המעשים שעל שמו נקרא הרחוב. נספר קצת רכילות על המשפחה, סיפורים פוליטיים מהעירייה ועוד וגם נשיר שניים שלושה משירי תל אביב.

התחנה הבאה היא הבתים התאומים שנבנו לשני בני דודים כדי שנשותיהן לא תקנאנה זו בזו ושם גם נצפה בראינוע הראשון, קולנוע "עדן" המפורסם, ואיך חסאן באק מושל יפו מימן את בניית המסגד מרווחי הקולנוע. עוד כמה שירים הקשורים ליפו ולתל אביב והקשר ביניהם, ונתחיל לצעוד לסוף המסלול.

 

המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח.

טיולים מזמרים ניתן גם לקיים בשעות הערב.

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet