גלרית סרטים

מאגר גלעד - אגם נסתר ומשובב נפש

פינות חמד נהדרות יש בארצנו, והפעם החלטתי לא לשמור את המידע לעצמי אלא לשתף אותו אתכם בידיעה שאם תבואו לבקר איש מכם לא ישאיר שם פסולת, לא יבעיר אש, לא ישמיע מוזיקה רועשת ובכלל, הרי כולכם אנשי תרבות.


מדובר ב"מאגר גלעד", או בשמו הרשמי "מאגר נחל רז".  בבואכם תמצאו למעשה שני מאגרים. הבריכה המערבית נבנתה כמאגר מים לאצירת מי נחל רז לפני שהוא מתחבר לנחל התנינים באזור קיבוץ גלעד. המאגר הוקם על ידי חברי הקבוץ כדי להשקות במימיו את מטע האבוקדו שניטע שם. אל המאגר המתוכנן מופנים גם מי קולחין של הקיבוצים דליה וגלעד כך שמי המאגר הזה מעט מזוהמים ולא מומלץ לרחוץ בהם.

 

אבל,  בגלל טעות בתכנון נוצרה בריכה גדולה ממערב למאגר המתוכנן ובצמוד לו.  בריכה זו ניזונה רק ממי הנחל ולכן המים אינם מזוהמים. מסביב לבריכה הגדולה צומחים עצי אלון תבור וסבך צמחי גדות (קנה מצוי, סוף, הרדופים וכדומה) היוצרים פינות חמד מוצלות בהם ניתן לשבת ומהן ניתן גם להכנס לשחיה במים. המיים במאגר/אגם עמוקים ולכן הכניסה רק לשחיינים.

 

הגעה: לבאים מצפון ומדרום, עולים על מחלף אלייקים שבכביש נחל יקנעם (ואדי מילק)  ופונים בו לכיוון מזרח, עוברים את בכניסה לאלייקים, לרמות מנשה ולקבוץ דליה וממשיכים בכביש.  אחרי דליה הכביש פונה ימינה ואחר כך פיתול חד שמאלה ושוב לימין (ראו במפה). בסוף הפניה ימינה, לאחר שעברנו את נחל רז, ישנה דרך עפר ימינה בה ניתן להתקרב למאגר ולחנות (ג'יפים יכולים להמשיך עד לחוף המאגר עצמו).  מהחנייה הליכה של כ-500 מטר עד המאגר.  נעים ומוצל בימי הקיץ, בתנאי שיש מים.  השבוע (סוף מאי 2015) המאגר היה מלא לגמרי.

 אזהרה!!! המים עמוקים, הגדות חלקלקות ואין שם שירותי הצלה. ונשמרתם לנפשותיכם!!!

 

 

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר 


 

יש ברירה והיא טבעית! לכבוד יום האבולוציה

בעולם מושגים שונה, המבוסס על אמונות וחוסר ידע והבנה של מנגנונים, צריך להיות גאון אמיתי כדי לפתח חשיבה אחרת ומקורית. לפני 212 שנים נולד באנגליה גאון כזה. מדי שנה, בתאריך 12 בפברואר, מציין עולם המדע את "יום האבולוציה" לזכרו של צ'ארלס דארווין, אבי תורת האבולוציה.

צ'ארלס דארווין נולד למשפחה משכילה וליברלית ונשלח על ידי הוריו ללמוד רפואה. הניתוחים ללא הרדמה הרתיעו אותו והוריו הבינו שרופא כבר לא יצא ממנו. כשהחל דארווין הצעיר להתעניין בתופעות טבע כמו גיל כדור הארץ ומגוון המינים, התחלחלו הוריו מהרעיונות הרדיקאליים בהם עסק והפנו אותו ללימודי דת וכמורה. הכשרה כזאת, כך האמינו, תאפשר לו עתיד של חיים נוחים של כומר כפרי החי על חשבון הקהילה.

אבל צ'ארלס הצעיר המשיך לגלות עניין בעולם החי ובתאוריות שנגעו לשאלת השונות הרבה בין מינים של בעלי חיים וצמחים בטבע. התאוריות המקובלות אז התבססו על הנחה בסיסית על פיה העולם נברא בששת ימי הבריאה ומיני בעלי החיים והצמרים נשארו כמו שהם, עם שינויים מורפולוגיים קלים. את השינויים האלה הסבירו (לה-מארק ואחרים) בהתאמת צורת גופם של החיות לאופן פעילותם, למשל, ג'יראפות שהתאמצו להגיע לעלים של עצים גבוהים, במשך הדורות, צווארן פשוט התארך.

חדש!! הדרכת טיולי רכבי שטח 4X4

חדש!!!  הדרכת טיולי רכבי שטח 4X4 בכל רחבי הארץענף חדש ב"מרכז תרבות ידע ופנאי" נפתח.  יש לכם רכב מתאים?  יש לכם קבוצת חברים המטיילים עם רכבי שטח?  ד"ר איתי פלאות מציע הדרכת מסלולי טיול נפלאים למעיינות נסתרים, פסגות הרים, מרבדי פרחים ונופי ארצנו היפיפיה בשילוב הסברים וזמר.

 

שנים רבות אני מטייל להנאתי עם חברי הג'יפאים ברחבי הארץ, ממרום החרמון ועד להרי אילת. היציאה עם רכבי שטח לטיול מאפשרת להגיע לנופים ואתרים שלרוב הציבור אין גישה אליהם. מעיינות, בארות, גבי מים וערוצי נחלים  המותאמים שהגישה אליהם מוגבלת רק לכלי רכב המותאמים לשטח. ממטיילים רגליים תידרש הליכה למרחקים..

פסגות הרים וגבעות המוקפים בנופים שרוב האנשים לא יכולים להנות מהם. שדות חקלאיים, כרמים, פרדסים ומטעים שופעי יבול צבעוני ומרומם נפש, פריחות עונתיות של שפע מיני פרחים עצום, חלקם מוכרים וחביבים והאחרים יפיפיים אך לרוב נסתרים מהעין, ועוד.

מראות וחוויות מיוחדים הזמינים אך ורק למטיילי רכבי השטח.


מציג תוצאות 1 - 6 מתוך 200
<<לדף הקודם1 2 3 4 5 6 7 8 9 10לדף הבא>>

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet