הרצאות

ד"ר איתי פלאות, ביולוג עם ניסיון רב בהוראה ובמחקר באקדמיה, מגיש הרצאות מרתקות בתחום הטבע ובעיקר בתחום טבע האדם.
 
נושאי ההרצאות מגוונים ועוסקים בחושים, בהתנהגויות אנושיות, במיניות ואהבה, בדרכי חשיבה משונים וכדומה. ההרצאות והרצאות לחוגי בית מיועדות לקהל הרחב, מלוות במצגת מרהיבה, משעשעות אך יחד עם זאת מועברות בצורה אינטליגנטית.
 
בנוסף, מציע איתי פלאות "הרצאות מזומרות" בהם שרים ומספרים את הסיפורים שמאחורי השירים. נושאי הרצאות מזומרות תוכלו לראות בדף של שירה בציבור

כוחו של אינסטינקט

בהרצאה העוסקת בנושא האינסטינקט האנושי אני מדבר על האינסטינקטים שלנו, המכוונים וקובעים את התנהגותנו, לרוב מבלי שנהיה מודעים לכך שאיננו פועלים מתוך "רצון חופשי", ועל אינסטינקטים בכלל.
 
 

מהו אינסטינקט? ההגדרה לא פשוטה. ככלל האינסטינקט הוא התנהגות המבוצעת מתוך תבנית מוגדרת מראש, המקודדת במטען הגנטי שלנו. זוהי התנהגות שבמהלך דורות התקבעה בגנים שלנו בתהליך של ברירה טבעית, כי יש לה ערך רבייתי ו/או הישרדותי חשוב. זוהי התנהגות שמבוצעת באופן אוטומטי, ולעתים ללא הגיון בהתחשב בתנאים.
 
הנה דוגמה להתנהגות אינסטינקטיבית:
 
אינני בטוח לגבי העובדה שהחתול משתין באסלה ומה מקורה של התנהגות זו, חתולים רבים (כולל החתול הפרטי שלי) עושים זאת לעתים. אבל מה שמהחתול עושה לאחר שהוא מסיים להשתין זוהי התנהגות אינסטינקטיבית מובהקת! אבות אבותיו של החתול הזה, שלא הקפידו לכסות את צרכיהם בחול, אולי התגלו על ידי טורפים והסתכנו בסכנת מוות.
 
תכלית החיים היא הפצת גנים, זו מטרת העל של כל יצור חי, האדם, החרגול, הרקפת, הסטרפטוקוק וכל האחרים. במילים אחרות, תהליך הרביה הוא התהליך המרכזי בכל אורגניזם וכל המנגנונים האחרים נועדו לסייע לו ולהישרדות, וזה כולל אכילה, נשימה, התמודדות עם טורפים וכל השאר.  זו כנראה הסיבה לכך שמנגנון הרביה מצטיין בשלל עצום של אינסטינקטים הקשורים אליו.
 


 
על זה אני מדבר בהרצאה על "האבולוציה של הרביה באדם" וגם קצת בהרצאה המזומרת "ערב כחול עמוק - על אירוטיקה בזמר העברי". 

הפעם אני מביא לכם סרטון משעשע אודות תוכי נדיר שצולם בערות הגשם לתכנית של רשת BBC. אינני מכיר את המין הזה, אינני יודע דבר על בית גידולו ומדוע הוא לא מגלה כל פחד, אבל מה שהוא עושה כאן בנחישות רבה הוא שיא האינסטנקטיביות, ואל תדברו איתי כעת על הטרדה מינית...
 
 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet