מידעון מאי 2015 - מרכז תרבות ידע ופנאי - מספר 69

איך נשפכים פלגי שכר כאן  ונהרות משקה קולחים  אבטיחים כהר ההר כאן  על יד גבעות התפוחים.  על כן שתה ואכול ושמח ביין  היום צעיר אתה מחר תזקין כן רק היום בזול ומחרתיים  על הסכין, על הסכין. 
(נעמי שמר)
 
הקיץ כבר כמעט כאן, פירות הקיץ הראשונים כבר בשווקים, אבטיחים, ענבים, מישמישים ואפרסקים. חגיגה אמיתית לעין ולחיך.
 
זה גם בדיוק הזמן המתאים להתכונן לסוף שנת הלימודים, צוותי הוראה מציינים את סוף השנה באירוע מגבש ואין כמו טיול מזמר או הרצאה מזומרת לגיבוש הצוות בשירה בצוותא, עם סיפורים מעניינים בשילוב ארוחה טובה.
 
כל הפעילויות שאני מציע מאושרות על ידי התפריט הבית ספרי של הקרן לקידום מקצועי של המורה, ואהובות מאוד על עובדי ההוראה.  מהרו לתפוס את התאריך הנוח לכם לפני שיהיה מאוחר מדי.
 
גם בחוגי הבית מרגישים תכונה לקראת סוף שנת הפעילות. זה הזמן לחשוב על פעילות מיוחדת וברמה גבוהה לציון סוף שנת הפעילות.  המארגנים גם עמלים על תכנית לשנת הפעילות הבאה, זה הזמן לקבל מידע ולשריין תאריכים.
 
ובמידעון גם הפעם שלושה מאמרונים, אחד מספר את האמת המשעשעת על שיר אהוב, השני רציני וחשוב והאחרון מעניין ומצחיק.

- במאמרון הראשון אני שב ומספר את הסיפור שמאחורי השיר אגדת דשא. זאת לקראת השקת מסלול חדש של טיול מזמר בעקבות משוררי משמרות.  פרטים יובאו במידעון הבא.
 
- במאמרון השני אני מתייחס לנושא כאוב: פעילות "חאפרים" בתחום הדרכת הטיולים אשר מעבר לכך שהם עוברים על החוק הם גם מסכנים את המטיילים. קראו מהו מורה דרך מורשה, מה היתרונות שבהזמנת הדרכה ממנו ומה הסכנות בהעסקת מו"ד שאינו מורשה.
 
 - במאמרון השלישי והאחרון להפעם אני מסביר מהי הבנה מרחבית ומדוע יש הלוקים בה. המאמרון כולל שתי הדגמות משעשעות וגם גילוי של סוד שימושי לנוהגים ברכב.
 
בהמלצה חמה אני מבקש לציין 10 שנים לתאונת רחיפה בה נהרג גיסי, שמעון גולן ז"ל.  אני מביא סרט שצולם ונערך על ידי בתו, אחייניתי, נעה גולן. גם מי שלא הכיר את שמעון ימצא עניין ויתרגש מהסרט הקטן והטוב הזה.
 
חידת החודש שעבר עוררה התרגשות ותגובות רבות. מסתבר שהבניין שבתמונה, שאני התרשמתי מיופיו, אוצר בחובו גם סיפור היסטורי מרתק.  הסיפור, בשילוב סרט מצוין שהופק בנושא מובאים במסגרת הפתרון. החידה החדשה נראית לי קלה הפעם - מי מכיר את החבר שלי שבתמונה ואם לא מכירים, לפחות תאמרו לי היכן הוא נוהג לשבת....
 
אשמח לכל הערה והארה, אני אוהב כשאתם מגיבים לי....
תגובות לכתובת itai@plaot.com

אז הנה לפניכם כתבות החודש:

 

הסיפור על אגדת דשא - לקראת הטיול המזמר למשמרות

הסיפור על אגדת דשא - לקראת הטיול המזמר למשמרות

במהלך הכנת מסלול לטיול מזמר חדש בעקבות המשוררים מקיבוץ משמרות" חזרתי אל סיפורו של השיר אגדת דשא. שיר שנכתב על ידי שני נערים צעירים בקיבוץ ושהוגדר "שיר חרמנות נעורים".
מורה דרך מורשה - למה זה טוב?

מורה דרך מורשה - למה זה טוב?

לאחרונה החל משרד התיירות, בעידודה הנמרץ של אגודת מורי הדרך, לבצע פעילות אכיפה כנגד עבריינים המדריכים טיולים ללא רישיון מורה דרך. למה כל כך חשוב לשכור מורה דרך מורשה ולא מדריך "חאפר" חסר רשיון?
בעיה בהבנה המרחבית - מצחיק

בעיה בהבנה המרחבית - מצחיק

מסתבר שהעין רואה תמונה דו מימדית והמוח אחראי בדרכו המיוחדת ליצירת החוויה המרחבית.  חולשה בהבנת המרחב אופיינית ל.. אנשים מסויימים וגורמת בעיות בחנייה ופעילויות דומות.  לפעמים זה ממש מצחיק.

מבצע החודש

למזמינים שתי פעילויות, חוגי בית או ארגוני גמלאים

10% הנחה על שתי הפעילויות 

כולל הרצאות, טיולים, שירה בציבור

המבצע על הזמנות שיתקבלו עד סוף חודש אפריל לתאריכים עתידיים

המלצת החודש

החודש ציינו 10 שנים למותו של גיסי, שמעון גולן ז"ל, שנהרג ביום 30 במרץ 2005 בתאונת מצנח רחיפה בנחל ציפורי.  שמעון "התחיל" עם אחותי כשאני הייתי בן 6, אחותי בת 16 והוא בן 27. למרות החששות של ההורים אחותי סיימה לימודיה והשניים נשאו והקימו משפחה מאושרת עם 4 ילדים מוכשרים.

שמעון היה חובב מושבע של פעילויות באוויר, ניסה דאונים וגלשנים אבל התאהב במצנחי רחיפה ועסק בתחביב הזה באופן אינטנסיבי מאוד. מעבר לזה הוא "טרף" את החיים בטיולים הרפתקניים בעולם, במימוש חלום לכתוב ספר (כיפת תא הטייס) וכמובן הרבה רחיפה.

בתו הצעירה, נעה, הכינה לזכרו סרט מעניין ומרגש שנקרא "כשאני נזכרת בך אני מחייכת" ואני ממליץ מאוד להקדיש את הזמן ולהנות מהסרט.


חידת החודש

פתרון חידת אפריל 2015:
תודה רבה לפותרים הרבים: עמרם בר יעקב, מירה יובל, יעל קריספין (כמובן), יוסי שפירא, חדוה הדר ורון חרמוני-להט. המבנה הוא אכן מנזר הכמליטיות הישן שנקרא בעבר זעורה אשר נבנה במקום בשנת 1892 על ידי קבוצת נזירות מצרפת. האזור היה אז בעל אופי כפרי עם כרמים ובוסתנים.  במלחמת העולם הראשונה גורשו הנזירות הצרפתיות מהארץ אבל עם סיומה חזרו לחיפה ושיקמו את המנזר ואת גנו. יעקב שורר בספרו "לטייל בחיפה" מציין כי בשלב מסויים עקב התפתחות האזור ועבודות בניה, בעיקר של הנמל, מכרו הנזירות את המנזר ועברו למנזר שנבנה עבורם בכרמל צרפתי. בשנת 1961 נמכר המנזר למדינת ישראל וכיום הוא משמש כבנין מנהלי ומרפאות חוץ של בית החולים רמב"ם
והנה חידת אפריל:

הפעם מפגש מרגש עם חבר ותיק. נתתי לו ביס מהסנדביץ שלי.

היכן היה המפגש?

 כל התשובות, נכונות או שגויות, יתקבלו בברכה ויזכו בהערכתי הכנה

הרשמה לניוזלטר | לאתר של איתי פלאות | סיפורו של שיר | יצירת קשר | חפשו אותי בפייסבוק

Tivonet