מידעון אפריל 2016 - מרכז תרבות ידע ופנאי - מס' 80

לגמי לך היום  
קצת יין אדום, 
הושיטי ידך בקלילות. 
טיילי ברחוב, 
ראי כמה טוב  
לשמוע שוב שריקות התפעלות. 

כי האביב שוב צועד בעקבותייך  
והירוק מציץ מחלונך. 
כי הזהב שוב גונב את צמותייך  
ואנו נתגנב למעונך. 
 
(אהוד מנור)
 
 
 
אני יודע, אני יודע, המידעון הפעם מופץ מאוחר וזה בגלל עומס אביבי טוב.  תודה לאלה שהתעניינו וציפו לו - היה שווה לחכות.  ולמה?
 
אז ככה, קודם כל האביב כבר כאן, פריחת סוף החורף קמלה ופריחת האביב על חרציותיו, חרדליו וחוטמיותיו כבר כאן במלוא עוצמתה.  בטיול על דרך הנוף מקיבוץ יפתח אל כפר גלעדי (מומלץ) פגשנו המון פרחי לוע ארי נהדרים והנה אני מביא לכם אחד מהם.
 
כמו כן, לקראת הפסח אני מבקש להעניק לכם שוב שירון אביבי שמתאים במיוחד לסיום ליל הסדר או כל כינוס משפחתי או חברתי אחר.  אתם מוזמנים להורידו בקישור שירון אביב.
 
חוץ מזה, אני מציע טיול בהרשמה "אוהב להיות בבית - טיול מזמר בתל אביב בעקבות אריק איינשטיין" ביום שלישי, 26.4.16 בשעה 16:00 בדיוק.  רוצים לדעת עוד?  הצטרפו ל"מועדון המטיילים בארץ הפלאות".  
 
פסח כבר כאן, ואחריו יום הזכרון ויום העצמאות מלאי פעילות זמר וטיולים.  זה הזמן להתארגן לקראת יום ירושלים ובעיקר לקראת פעילויות למורים לקראת סוף שנת הלימודים.  מורות ומורים, להתעורר, התאריכים ביוני נתפשים מהר!!!
 
ומה הפעם במידעון?  

- סיפורו של השיר האירוטי הראשון בעת החדשה (לא כולל שיר השירים) שמוכר לכם כשיר ילדים תמים.

- סיפור שסיפרתי בעבר על קרב תל מוטילה ואני מעלה אותו שוב בעקבות תוכנית טלביזיה שראיתי השבוע.  על הקשר תבינו בעצמכם.

- ונושא מעניין מתוך מבחר ההרצאות על הצורך הבלתי מתפשר שלנו למצוא הסבר לכל תופעה.
 
יש גם המלצה, והפעם מחווה לחנות בגדי מעצבים שבצילה אני חונה עם מטיילים בבנימינה, מבצעים וטיול בהרשמה, וכמובן, פתרון חידת חודש מרץ וחידה חדשה וקלילה לחודש אפריל.
 
אשמח לתגובות ורעיונות והערות והארות.  חג שמח.
 


 

השיר האירוטי הראשון!

השיר האירוטי הראשון!

השיר הראשון בו אני נוהג לפתוח את הרצאה המזומרת "ערב כחול עמוק - ארוטיקה בזמר העברי" הוא השיר האירוטי העברי הראשון, למיטב ידיעתי, מאז פורסם שיר השירים
תל מוטילה - על מג

תל מוטילה - על מג"ד אחד שלא שימש עוד בתפקיד פיקודי עד שהיה לאלוף

לפני מספר שנים פרסמתי כאן את סיפורו העצוב של תל מוטילה שעל יד מושב אלמגור בעקבות תמונת פסל האופניים שנשלח אלי משם. באחד הערבים האחרונים צפיתי במשדר מרתק בטלוויזיה ונזכרתי בסיפור. תנחשו למה....
היא כישפה אותו - זה ברור

היא כישפה אותו - זה ברור

דיברנו על מישהי שהתחתנה עם בן למשפחה טובה והיא עושה לא "את המוות". הזיווג הזה נראה מוזר למשפחתו ולסובבים אותם. מה הוא מוצא בה? איך תפסה אותו? ואז מישהי נתנה את ההסבר ואמרה: "אין ספק, היא כישפה אותו!!".

מבצע החודש

לכבוד פסח - הרשמה למועדון טיולים בארץ הפלאות

הרשמו עכשיו!!! - שלחו לי מייל itai@plaot.com

הטיול הקרוב יתקיים ביום שלישי 26.4.16 

אוהב להיות בבית - בתל אביב בעקבות אריק איינשטיין

אוהב להיות בבית 

וכמו כן נמשך המבצע:

 

לקתדרות עממיות וארגוני גמלאים

הרצאות על טבע האדם והרצאות מזומרות

במחירים נוחים מאוד

מהרו להזמין בטלפון 052-2971119

המלצת החודש

והפעם אני רוצה להגיד תודה לעסק שאני נוהג "להציק" לו מדי פעם.  מדובר בחנות אופנה "מיכל בגדי מעצבים" ברחוב המייסדים 12 בבנימינה.

בחזית החנות החביבה הזאת יש מרפסת רחבה עליה ניצב שולחן קטן עם שני כסאות. אל המרפסת מוביל גרם מדרגות רחב ונוח לישיבה.  המקום מוצל משעות הצהרים המוקדמות ומיקומו אסטרטגי מבחינת הדרכת טיול בבנימינה, כי ממולו ניצב הבית ברחוב המייסדים 9, הבית האחרון שנותר מהבתים הראשונים שנבנו על ידי הברון עבור המתיישבים, בית מלבני סיליקאט הניצב שם, קצת מוזנח ועלוב, אבל עם הסטוריה מרשימה.

בכל פעם שאני עובר שם עם קבוצה, אני בוחר להושיב את הקבוצה על המדרגות בפתח החנות  "מיכל בגדי מעצבים", לספר להם סיפורים וגם לשיר איתם שירים.  לעתים זה קצת רועש, מדי פעם זה קצת מפריע ללקוחות לעבור אל ומהחנות, אבל מעולם לא שמעתי כל תלונה מבעלי החנות, ולפעמים אני אפילו זוכה בחיוך.
 
אז איך אני יכול להודות ולהועיל לעסק החביב הזה?  הרי באופנה אני לא כל כך מבין, אבל אני מזהה אנשים סימפטיים, חביבים וטובים.  אז לכבודם אני כותב לכם שורות אלה, וגם מפרסם (בתמונה) את הכתובת והטלפון, ואפילו מפנה אתכם אל דף הפייסבוק של החנות, אולי מישהי תתעניין במוצרים האופנתיים שבחנות?
 
כמו כן אני מבקש להקדיש את השיר "אין לי ארץ אחרת" שאני שר עם המטיילים שלי לפני החנות, לבעלי החנות ולעובדות החביבות, ומקווה להמשך שיתוף פעולה פורה.  הנה השיר בסרט המצורף (אם לא רואים סרט, אז בקישור)
 

חידת החודש

פתרון חידת מרץ 2016

הפרש המסותת בסלע נמצא באחת מ"מערות המנורה" בגן הלאומי בית שערים שנקראת, כמה לא מפתיע, "מערת הפרש". זוהי המערה הגדולה ביותר מהמערות שהתגלו בבית שערים ומסומנת בספרה 1. היא בנוייה מפרוזדור ארוך, למעשה תעלה, שממנה מתפצלים 16 אולמות קבורה במפלסים שונים.  

בילדותי המערה היתה פתוחה ולא מפורסמת ובתור ילדים ונערים בקרית טבעון היינו מבלים בה לא מעט, מסתתרים בין הסרקופגים ושוחות הקבורה, ומשתלשלים מפירים שחיברו אולמות שונים במפלסים השונים.  שם גם קיימנו באווירה החשוכה והמפחידה את השבעות החניכים בתנועות הנוער.  

האמת, מעולם לא הבחנו בפרש שעל הקיר. לאחר שמישהו נפצע שם מדלת אבן כבדה שנשמטה על רגלו נסגרה המערה למבקרים ורק בשנים האחרונות בוצעו בה עבודות חפירה ושימור וניתן כעת לבקר בה בתיאום מראש ובהדרכת מדריכי האתר.

תודה לחדוה הדר, יעל קריספין ומשה מדר על הפתרונות הנכונים. 

והנה חידת אפריל 2016:

חידת חודש אפריל 2016

והפעם מבנה מרכזי מאוד, אני בטוח שהחידה הפעם קלה מאוד.

מהו המבנה? מה היה יעודו המקורי ולמה שימש לאחר שהופסק בו השימוש המקורי?

אודה על תשובות נכונות ואף שגויות.


הרשמה לניוזלטר | לאתר של איתי פלאות | סיפורו של שיר | יצירת קשר | חפשו אותי בפייסבוק

Tivonet