מידעון דצמבר 2015 - מרכז תרבות ידע ופנאי - מס' 76

הנה באוירה כזאת 
לנערה שוב אין אומרים: 
"הי, בובה, מותק, בואי לרקוד" - 
אלא: "הביטי, ליל סתוים..." 

אתה צוחק: "שטויות, שטויות". 
מן התרגשות, "הו, מה פתאום..." 
אז למה זר סיתוניות 
שלחת לילדה שלשום? 

זה הסתיו עם הענן 
ועם הרוח המיבב, 
ואם אתה סתם ציניקן 
בכל זאת זה צובט בלב. 
 
(רוח סתיו / יחיאל מוהר)
 
אריק איינשטיין שר גם בביצוע להקת הנח"ל וגם בביצוע מאוחר יותר "זר סְתָוַנִיוֹת", וכך גם גידי גוב ואלון אוליארצ'יק. אחינועם ניני לעומתם שרה "זר סִיתְוָנִיוֹת".  מי צודק?
 
ואם כבר מדברים, לפני זמן מה התייחסתי במאמר לטעות של אריק איינשטיין בביצוע להקת הנחל כששר "לַנֶעֲרָה" ובביצוע המאוחר תיקן "לַנָעֲרַה".  מסתבר שגידי גוב ואלון אולארצ'יק שרים בנוסח המתוקן ואילו אחינועם ניני שרה בנוסח של להקת הנח"ל...  מי צודק? 
 
והנה בטיול המזמר בעקבות אריק איינשטיין אנחנו שרים את "רוח סתיו" - לא רואה? לחץ כאן


אז דיברנו מספיק על הסתיו, ואוטוטו מגיע חורף.  חנוכה בפתח ואני עם שירי אור ואש בסיבוב הופעות בהתכנסויות חנוכה. אחר כך יגיע ט"ו בשבט, עם שלל אירועי סדר ט"ו בשבט - קוראים מההגדה הקלילה, טועמים פירות יבשים וטריים ושרים המון המון שירים על עצים, שיחים ועשבים שוטים.  עוד לא מאוחר להזמין !!

הפעם במידעון שני דברים חדשים וסיפור מעניין:

- מופע זמר (הרצאה מזומרת) "שיר סובב עולם".  אוסף של שירים מתורגמים או עם מלים עבריות ללחנים זרים מהים התיכון לצפון אמריקה ולדרומה ולרוסיה וגאורגיה וחזרה לארץ.  
 
- טיול חדש שאני חונך - "יש ערימה של חבר'ה על הדשא - טיול מזמר בעקבות משוררי משמרות", סיפורים שירים וקצת רכילות על מאיר אריאל, שלום חנוך, חנן יובל ודוד עתיד.   יש תאריך ואפשר להרשם - ראו פרטים בהמשך המידעון!
 
- פתרון תעלומת הפסל במוחרקה - סיפורו של פסל אליהו הנביא במנזר המוחרקה - מהפסל הראשון שנכרתה ידו הימנית ועד הפסל הנוכחי שנבנה בידי סתת אבן מנצרת.
 
יש כמובן פתרון לחידת חודש נובמבר וחידה חדשה ורעננה לחודש דצמבר.  המלצה חמה ומבצע - לבקשת הקהל - טיול בהרשמה

 

שיר סובב עולם

שיר סובב עולם

כמו שמדינת ישראל מהווה קיבוץ גלויות, כך גם הזמר העברי אימץ מנגינות מרחבי העולם. אפילו ההמנון הלאומי שלנו מושר בלחן של שיר עגלונים רומני. את הערב שלנו נקדיש לשירים בעלי מנגינות מהעולם
יש ערמה של חבר'ה על הדשא - טיול מזמר בעקבות משוררי משמרות

יש ערמה של חבר'ה על הדשא - טיול מזמר בעקבות משוררי משמרות

בקיבוץ משמרות שעל יד פרדס חנה חיו כמה משוררים מעמודי התווך של הזמר העברי. בטיול המזמר בעקבות משוררי משמרות נספר ונשיר על ארבעה - מאיר אריאל, שלום חנוך, דוד עתיד וחנן יובל
תעלומת היד הנעלמה במוחרקה - סיפורו המופלא של פסל אליהו

תעלומת היד הנעלמה במוחרקה - סיפורו המופלא של פסל אליהו

מכירים את המוחרקה? בחצר המנזר מוצב פסל של אליהו הנביא, ועל סיפורו המרתק של הפסל הזה אני רוצה לספר לכם

מבצע החודש

והפעם טיול מזמר בהרשמה - פתוח לכולם:

"יש ערימה של חבר'ה על הדשא - טיול מזמר בעקבות משוררי משמרות"

נספר ונשיר משיריהם של מאיר אריאל, שלום חנוך, חנן יובל ודוד עתיד.

משך הטיול כשלוש שעות 

ביום שישי, 18.12.2015 בשעה 10:00

מחיר למטייל -.80 ש"ח, לזוג -.150 ש"ח

להרשמה התקשרו 052-2971119 או שלחו מייל ל: itai@plaot.com

ואפשר גם בקישור הזה

מפגש בפרדס חנה (פרטים בהמשך)

הטיול מותנה במזג אויר מתאים ובמספר משתתפים


המלצת החודש

והפעם אני ממליץ על "קטופותי", משק חקלאי בבית לחם הגלילית המציע בילוי מרגש לקטנים ולגדולים באוירה חקלאית שתבהיר לילדים שחצילים לא צומחים בסופרמרקט בארגז.
 
במקום שפע ערוגות של ירקות בהן אפשר לטייל ואף לקטוף ירקות טריים לסלסלה כאוות נפשכם, כל עונה והירקות שלה. למשל בנובמבר היו שם עגבנית שרי, כרוב, חסה, כרובית,  ברוקולי, לוביה, צנונית, פלפל מתוק, רוקט, שמיר, פטרוזיליה ועוד עשבי תבלין שונים. באוקטובר קטפתי שם גם חצילים וקישואים ותירס מתוק וטעים.
 
קטופותי
במקום נערכות סדנאות בישול וניתן לאכול ארוחות גליליות. אפשר להאכיל את העיזים, להנות מסדנאות יצירה, הכנת מיצים מפירות העונה ואפילו לשאוב מים מהבאר. יש גם מזנון לקרטיבים וארטיקים שתיה קלה ופיתות טריות הנאפות בטאבון.
 
אכן בילוי לכל המשפחה, במחירים נוחים ואווירה כפרית נעימה.  כל הפרטים באתר:  http://ktofoti.co.il/ 
 
תגידו שאני שלחתי, מה איכפת לכם? 

חידת החודש

פתרון חידת נובמבר 2015

תודה לפותרים: יעל קריספין, עמרם בר יעקב, מוטי עמית, אביבה וייס, רון חרמוני להט, דורית גולן וחדוה הדר. בתצלום מופיע מגדל התצפית של "אנדרטת הקיבוצים" שנמצאת ברמות מנשה מעל קבוץ משמר העמק.  אביא הפעם את הפתרון המלא והמפורט ששלחה חדוה הדר:

 אנדרטת הקיבוצים לזכר חברי הקיבוצים שנפלו במערכות ישראל, נמצאת ביער הקיבוצים מעל משמר העמק.

המקום נבחר בגלל היותו צופה על עמק יזרעאל, ערש ההתיישבות, וקרבתו לג'וערה ולמערת הפלמ"ח בקיבוץ משמר העמק, דבר המאפשר ליצור את המשולש הווירטואלי של מורשת ההגנה.

משרד הביטחון התנה את אישורו ותמיכתו בתנאי שלא יהיה ציון שמות החללים באתר. הועלה רעיון לבנות עמדת מחשב במקום ובה רשימת החללים. לבסוף הוחלט לחקוק באתר קירות אבן עם שמות הנופלים מהחלל הראשון משה ברסקי חבר קיבוץ דגניה א (1911)עד ימינו, סה"כ 3050 שמות. האנדרטה תוכננה על ידי הפסל סלו שאול חבר קיבוץ עין גב. היא בנויה בצורה של מגדל תצפית עשוי מבטון חשוף. גרם מדרגות מגיע לראש המגדל וממנו תצפית נוף מרהיבה על קיבוץ משמר העמק ועמק יזרעאל.

על קיר בטון באתר חקוקות מילותיו של ס. יזהר: נזכור אחים, בנים ורעים אשר יצאו עמנו בפלוגות הלוחמים. אנחנו חזרנו והמה לא ישובו עוד.

והנה חידת דצמבר:

 

חידת חודש דצמבר 2015

והפעם בריכה האוצרת מי מעיין

כעת, בתחילת החורף, זרימת המים מועטה

אבל מובטח שבסוף החורף ובאביב תתמלא הבריכה ותוכלו להשתכשך בה.

מהו המעיין? ואם אתם מכירים את המעיין, מהו העץ שצומח על ידו?  ומה הקשר בינו לבין החידה מלפני חודשים (פסיפס בכנסיית הקבר)?

כל תשובה תתקבל בברכה, נכונה או שגויה..

itai@plaot.com או סתם לחצו Replyהרשמה לניוזלטר | לאתר של איתי פלאות | סיפורו של שיר | יצירת קשר | חפשו אותי בפייסבוק

Tivonet