מידעון נובמבר 2015 - מרכז תרבות ידע ופנאי - מס' 75

לכי ילדה אהובה אל חופים רחוקים 
אל חלומות אחרים 
יש עוד דרכים שאותן לא עברו מעולם 
לכי לשם 


קחי לך ילדה אהובה את תרמיל האתמול 
יש בו כמעט את הכל 
לכי ילדה אהובה, כי עוד לא מאוחר 
אל המחר 

לא, לא, אל תשכחי 
גם כשעצוב לך 
יש לך אותי 
לא, לא, אל תשכחי 
אני כאן 

(צוף פילוסוף)

כן, זוהי הילדה האהובה שלי, שירי, שמדגמנת, רגע לפני שסוגרים את הים, בגד ים שעיצבה ומייצרת האחיינית שלי, רינת גולן. (לחצו כאן כדי לראות ולשמוע את יזהר אשדות שר בהופעה חיה 

החורף כבר כאן, חבל שהוא ניכר בעיקר בתקלות ושערוריות ולא בגשמי ברכה סדירים ונעימים, כמו שאני אוהב.  אבל זו רק ההתחלה, אז נקווה לטוב.

זוהי העונה הנעימה ביותר לטיולים, מזג האויר נעים, הגשמים מנקים את האבק מהאוויר והנוף, הכבישים פנויים וכדאי לנצל את התקופה הזאת.  לאלה שחוששים מגשם אומר שני דברים: קודם כל, בארצנו יש מעט מאוד ימי גשם, וגם בהם לרוב הגשם הוא מקומי או ממטרים פזורים.  חוץ מזה, כמו מדריכים רבים גם אני אינני מחייב עבור טיול שבוטל בגלל מזג אויר.  אז צאו ותהנו!!

חוגי הבית שבים מחופשת הקיץ ותקופת החגים ושוב נפגשים בצורה מסודרת.  הרצאות מרתקות על טבע האדם, הרצאות מזומרות המשלבות שירים וסיפורים וטיולי ערב מפתיעים מוצעים לחוגי הבית.

ומה במידעון הפעם?

- רשמי ביקור במוזיאון מיוחד, צנוע ומרגש, מומלץ בחום

- לפני חודש ציינו את יום השנה למותה של שרה אהרונסון, שרה גיבורת ניל"י.  והנה שיר מצמרר לזכרה.

- ידיד סיפר לי על מנהל חדש שנכנס לתפקידו ושינה ה כ ל, כולל דברים שעבדו מצויין.  אז נזכרתי במאמרון שפורסם בעבר על טבעו המוזר של האדם ומדוע שוערי כדורגל קופצים כנגד כל הסיכויים.

יש גם המלצה חמה מהתנסות אישית על מתקן המונע נחרות.  יש פתרון לחידת אוקטובר עם סיפור מעניין על איש מוכר וחביב וכמובן גם חידה חדשה.

בילוי נעים!!!

מוזיאון אוצרות בחומה

מוזיאון אוצרות בחומה

בתוך תוכה של החומה המזרחית של עכו העתיקה חבוי מוזיאון מופלא שממש כדאי לבקר בו.  זהו "מוזיאון אוצרות בחומה"
השיר המרגש על שרה אהרונסון

השיר המרגש על שרה אהרונסון

בשמחת תורה, כ"ג בתשרי תרע"ח, 1917, התאבדה ונקברה שרה אהרונסון, הידועה כ"שרה גבורת ניל"י", בבית הקברות בזכרון יעקב.  
מה הוא קופץ? סוד בעיטת הפנדל

מה הוא קופץ? סוד בעיטת הפנדל

תהליך קבלת החלטות הוא מעניין ואף מפתיע. דוגמא מרשימה מתקבלת ממחקר שנערך על הסיכוי לעצור בעיטות עונשין במשחק כדורגל, והתוצאות מפתיעות

מבצע החודש

מבצע מיוחד

לקתדרות עממיות וארגוני גמלאים

הרצאות על טבע האדם והרצאות מזומרות

במחירים נוחים מאוד

מהרו להזמין בטלפון 052-2971119


המלצת החודש

זה כבר כמעט חודשיים שאינני חוטף מרפק בצלעות באישון לילה ואינני נדרש להתהפך לצד השני כשנעים לי במיטה!!
 
ידידי הגברים בגיל העמידה וצפונה, האם זה מוכר לכם?  אשתכם מתלוננת על הנחרות שאתם מפיקים בשנתכם בלילה, ואפילו מביעה חשש ובהלה כי אתם מפסיקים לנשום?

נחרות הם מטרד קשה לבת הזוג (לעתים גם לבן הזוג אם כי נודה על האמת, גברים נוחרים יותר!).  אבל הבעיה האמתית היא "הפסקות נשימה" קול הנחירה נוצר כאשר כתוצאה מרפיון השרירים בזמן שינה "נופלת" הלשון אל הלוע וחוסמת את דרכי האוויר. במצב קל הדבר גורם לקולות נחרה רמים פחות או יותר, ובמצב קיצוני יותר (אם כי די נפוץ אצל גברים בוגרים עם עודף משקל) בסיס הלשון חוסם לחלוטין את הלוע וגורם לחסימה מוחלטת של נתיב האויר.  כתוצאה מכך נפסקת הנשימה, ריכוז החמצן בדם יורד, ומעבר לנזק לרקמות כתוצאה ממיעוט חמצן, הגוף נכנס למצוקה וגורם לנוחר להתעורר, להפעיל את שריר הלשון ולהמשיך לנשום.  הנוחר לרוב אינו חש בהתעוררות כי הוא לא ממש מגיע למצב של ערנות אלא נסוג ממצב של שינה עמוקה למצב של שינה שטחית מאוד.  ברגע שחמצן חוזר לרקמות שוב השינה מעמיקה ושוב בסיס הלשון חוסם את נתיב האויר וחוזר חלילה.

בשורה תחתונה, כתוצאה מהתופעה השינה מאוד רדודה, הנוחר קם בבוקר עייף כי למעשה לא ממש ישן בלילה, רקמות הגוף סבלו רמות שונות של היפוקסיה (חוסר חמצן) ובת הזוג גם השינה שלה לא היתה מספקת.  צרה צרורה.

אגב, כדי להדגים את חומרת הבעיה אוסיף שאם נשלחת למעבדת שינה ונמצא שאתה סובל מהפסקות נשימה (לעתים מספר פעמים בכל דקה!!) הם מחויבים לדווח על כך למשרד הרישוי והם ישללו לך את רשיון הנהיגה!.
 
אז יש פתרון שעובד!!!
 
את יוסי ספוז'ניק, טכנאי שיניים, אני מכיר כבר שנים רבות מפעילות משותפת בארגון עסקי.  יוסי פיתח, בשיתוף עם רופאי שיניים, מתקן המורכב לפני השינה על השיניים כמו "גשר" ושומר את הלסת התחתונה בעמדה מעט קדמית יחסית ללסת העליונה. התנוחה הזאת של הלסתות מונעת מהלשון להישמט אל הלוע, לגרום לנחרות ולעצירת נשימה.
 
המתקן מותאם אישית לאחר לקיחת תבנית השיניים, הוא קטן, אי הנוחות שהוא גורם היא מינימאלית (אני משתמש כבר כמעט חודשיים, אין בעיה) ובעיקר - זוגתי האהובה ישנה על ידי שינה עמוקה ורגועה, וכך גם אני.  השינה העמוקה ובבוקר, אני קם יותר רענן ועירני, ללא ספק.
 
מומלץ בחום!!!
 
לחצו על הקישור: לילה רגוע התקשרו אל יוסי ותגידו לו שאני שלחתי אתכם :)


חידת החודש

תודה לצבי פיש, יעל קריספין ורון חרמוני-להט על הפתרונות הנכונים והפרטים המתלווים.  זהו אכן פסיפס המצוי בכנסיית הקבר בסמוך לאבן המשיחה המציג את ישוע הנוצרי על הצלב ומשני צדדיו אמו מרים ותלמידו יוחנן.  הפסיפס נוצר על ידי האומן אליעזר אנסקי בין השנים 1968 עד 1982.  כשביקש האומן לקבל איזו דוגמא לתווי פניו של ישוע אמרו לו המזמינים מהכנסיה הארמנית שיבחר תווי פנים לבד.  

אליעזר אנסקי החליט להשתמש בתווי פניו של בנו, אלכס אנסקי, המוכר לכולנו כשחקן ושדרן רדיו (ולצעירים כ"אבא של מיכל"). זו הסיבה לדמיון בין פסיפס הצלוב לבין פניו של אלכס אנסקי.

והנה חידת חודש נובמבר 2015:


חידת נובמבר 2015

והפעם מבנה בין הגבעות.

מהו האתר בתמונה?

תשובות נכונות ואף שגויות יתקבלו בברכה


הרשמה לניוזלטר | לאתר של איתי פלאות | סיפורו של שיר | יצירת קשר | חפשו אותי בפייסבוק

Tivonet