מידעון אוקטובר 2015 - מרכז תרבות ידע ופנאי - מספר 74

 עייפות בלתי מוסברת 
פיק ברכיים לא מובן 
צל שרב על כל הדרך 
ואבק לבן 
אבל עודך משווע 
לגשמי ברכה 
עוד רחוקה מנוחתך 

אחרי החגים יתחדש הכל 
יתחדשו וישובו ימי החול 
האוויר, העפר, המטר והאש 
גם אתה, גם אתה תתחדש 

(נעמי שמר)

זהו מידעון אוקטובר 2015, החגים מאחורינו ומבטיחים לנו חורף קר וגשום במיוחד..  יופי לי כי ככה אני אוהב.  טיילתי החודש עם עופר רגב בקבוץ משמרות. על יד צריף אחד רעוע ראיתי שהם כבר מוכנים לחורף, גזרי העצים נערמו בסדר מופתי ומחכים לימים הקרים. אז הבאתי לכם תמונה.  ואתם מוכנים לחורף?

אז הנה עברו החגים, סוף סוף, הסתיו כבר פה והחורף כבר מגיע. הסתיו הוא עונה נפלאה לטיולים ואל תוותרו לעצמכם, בקרוב היורה ומיד הכל מוריק ומתנקה מאבק הקיץ. צאו לטייל!

אני טיילתי החודש ביפו, כהכנה למסלול שאותו אני מציע ללקוחותי. מסלול של טיול מזמר ביפו, עיר עם היסטוריה של לפחות 3500 שנה של עבר מפואר והווה מרתק.  למעשה כמעט כל המידעון מוקדש הפעם ליפו.

מאמרון ראשון הוא למעשה תיאור מסלול טיול מזמר ביפו, טיול אותו למדתי מידידי מורה הדרך גיל חג'בי.

מאמרון שני מספר את סיפורם השערורייתי משהו של אריס סאן ועליזה עזיקרי, סיפור שהחל במועדון היפואי "אריאנה" על ידו נעבור בטיול המזמר, שם גם ישולבו שיריהם של אריס סאן ושל עליזה עזיקרי.

מאמרון שלישי מספר על הסרט הראשון בו כיכב אריק איינשטיין, סרט שהורד מהמסכים על ידי הצנזורה.  גם עלילת הסרט מתרחשת ביפו, בואו לראות סרט גרוע שבגרועים שמעורר געגועים לתמימות של פעם...

ההמלצה הפעם היא על תערוכה (שאולי כבר לא מוצגת) ואתר אודותיה, מומלץ לחובבי תולדות ארץ ישראל בעת החדשה. 

 

וכרגיל גם פתרון חידת חודש ספטמבר וחידה חדשה לחודש אוקטובר - בהצלחה.

 מאחל לכולם חורף נעים והנאה רבה מהמידעון.

 


 

זוהי יפו ילדה - טיול מזמר ביפו

זוהי יפו ילדה - טיול מזמר ביפו

שוב אנחנו כאן מול השעון..יפו עומדת במקומה כבר למעלה מ-3500 שנה ובה אלפי סיפורים ואירועים שתקצר היריעה מלהזכיר אפילו את מיעוטם.
בחיים הכל עובר - האמת על אריס סאן ועליזה עזיקרי

בחיים הכל עובר - האמת על אריס סאן ועליזה עזיקרי

אריס סאן, זמר יווני שכבש את הארץ, ועליזה עזיקרי, זמרת יפיפיה ומוכשרת ששרה איתו, ניהלו רומן סוער ואף הולידו בת משותפת.  אריס, שהיה נשוי לאחרת, היגר עם משפחתו לניו יורק ונפטר בגיל צעיר בהונגריה, ועליזה פיתחה קריירה מצליחה כזמרת בארץ.
ניני, הסרט שלא הכרתם

ניני, הסרט שלא הכרתם

אריק איינשטיין היה זמר, בדרן, פזמונאי ושחקן מוכשר.  רובנו זוכרים אותו מסרטים רבים בהם שיחק אבל הסרט הראשון שבו השתתף אריק איינשטיין (כשחקן ראשי) יצא לבתי הקולנוע בשנת 1963, ונאסר להקרנה כעבור שבועיים על ידי הצנזורה.

מבצע החודש

מבצע מיוחד

לקתדרות עממיות וארגוני גמלאים

הרצאות על טבע האדם והרצאות מזומרות

במחירים נוחים מאוד

מהרו להזמין בטלפון 052-2971119

המלצת החודש

המלצת החודש היא על אתר ותערוכה של צילומי מגדלי מים.

לפני מספר שנים ביקרתי במגדל המים המשופץ והמשוחזר שבמקום מגורי, קרית טבעון, ושם הוצגה תערוכה מרתקת של צילומים של מגדלי מים ברחבי הארץ.

במהלך ההתיישבות הציונית בארץ ישראל הוקמו ישובים רבים, ותמיד היה צורך בהקמת מגדל מים שיספק מים לבתים בכוח הגרביטציה.  לכן הקפידו לבנות את מגדלי המים במקומות גבוהים ואם אפשר במרכז הישוב, כדי לחסוך באורך הצינורות.

מכיוון שלא היה דגם אחיד של מגדל מים, נבנו המגדלים על פי גחמותיהם של אדריכלים רבים ולכן מגוון הדגמים של מגדלי המים הוא עצום, וכמעט אין שני מגדלים זהים.

מיקומו של מגדל המים במרכז הישוב ובמקום גבוה ובולט לעין גרם לכך שמגדל המים הוא לרוב חלק בלתי נפרד מצורת קו הרקיע של הישוב ופריט המאפיין את המקום.  בישובי ספר בהם התקיימו קרבות בתקופת טרום המדינה, שימש מגדל המים כמטרת טיווח של כוחות האויב ולכן בקיבוצים ובמושבים רבים מגדל המים נותר מצולק ופגוע, זכר לימי קרבות עקובים מדם.

אינני יודע היכן מוצגת היום התערוכה (אם בכלל) אבל מצאתי אתר שלם המביא צילומים רבים ופרטים מעניינים על מגדלי מים, ואני ממליץ מאוד לבקר בו ולהנות ממנו.  

 
בילוי נעים!
 
בתמונה, מגדל המים בקבוץ משמרות לו נקדיש חלק ממידעון נובמבר.

חידת החודש

פתרון חידת חודש ספטמבר

האתר שבחרתי הפעם היה "הדרדרה".  נקודת ישוב ואבטחה משנות השלושים והארבעים במזרח עמק החולה. כיום זהו אתר פיקניקים מומלץ של הקק"ל ואתר הנצחה וזכרון. הוא נמצא ממזרח לכביש 918 צפונה מגשר הפקק. יש שילוט.

חדווה הדר ויעל קריספין שלחו לי תשובות נכונות ומלאות. אביא כאן את הפעם את תשובתה של חדווה שהיתה קצת יותר מתומצתת:

האתר הוא דרדרה ובעברית אשמורה. נקודת התיישבות עברית / עמדה קדמית במזרח אגם החולה, כיום חניון קק"ל ושימור אתרים. בתמונה נראים עמדת השמירה מדגם "פילבוקס" ואנדרטת הנצחה לנופלים בקרב דרדרה 1948.

שטח אגם החולה וסביבתו נרכש על ידי חברת הכשרת הישוב משנת 1934. ב-1942 קיבל קיבוץ חולתה אשר יועד להתיישבות באגם החולה, משבצת קרקע מקק"ל במזרח הימה, ונאחז במקום בהקימו כפר דייגים ארעי. לאחר שנתיים החליט חולתה לעבור ממערב לאגם. ב-1946 החליטו המוסדות המיישבים [הקיבוץ המאוחד] כי גרעין "אייל" (שקם לזכר ארגון לוחמי גטו ורשה) יישב בדרדרה. ב-1947העבירו חברי חולתה את דרדרה לחברי אייל.

במלחמת העצמאות במהלך מבצע ברוש, [קרבות עשרת הימים] הסתער גדוד סורי בסיוע מטוסים ותותחים על דרדרה. בקרב קשה שארך יום שלם הדפו חברי הקיבוץ וחיילי חטיבת כרמלי את ההתקפה. לסורים היו 50 הרוגים ולמגינים היו 3 הרוגים ו-12 פצועים. לאחר המלחמה נותרה דרדרה בשטח המפורז בשליטת ישראל. קיבוץ אייל עקר למקומו הנוכחי וגרעין "הגוברים" ניסה להתיישב בה, למעשה עד ייבוש החולה, הם חיו שם בתנאי ניתוק וסבלו מאיום מצד הסורים, עד שעברו להקים את קבוץ גדות. המקום הפך להיאחזות מיושבת לסירוגין. במלחמת ששת הימים נכבש השטח מידי הסורים בקרבות קשים.  זהו אחלה מקום. אחלה תאנים.

 בתמונה העליונה, בונקר עמדת השמירה באתר. בתמונה התחתונה גלעד לזכר חברי קיבוץ אייל שנפלו במקום.

 

חידת חודש אוקטובר

והפעם צילום של פסיפס עם סיפור.

מהו הפסיפס? היכן הוא מוצג? ולמי הוא דומה ולמה?

 

כל המרבה הרי זה משובח.

תשובות נכונות וגם שגויות יתקבלו בברכה


 

הרשמה לניוזלטר | לאתר של איתי פלאות | סיפורו של שיר | יצירת קשר | חפשו אותי בפייסבוק

Tivonet