מידעון אפריל 2015 - מרכז תרבות ידע ופנאי - מספר 67


אם יבשו שלוליות
ואם פרחו הפרדסים,
אם ירשו נוריות
את מקומם של נרקיסים,
זה סימן שאביב
כבר מטייל על הכבישים
וחלון יש לפתוח
ולסלק את התריסים.

צבעוני עלה בואדי,
חמורים רועים בניר,
ואני פתאום שמעתי
כל ארצי דוברת שיר.

כי כאן האביב הוא בן יומיים
כאן האביב ימות צעיר.
כל מי שעוד יושב בבית
הוא פיסח או נזיר,
כן, הוא פיסח או נזיר.

 

(נעמי שמר)

מה? כבר מידעון חדש? בוודאי, מידעון מרץ 2015 יצא באמצע החודש, ואני מנסה לחזור לשגרה בה המידעון נשלח למנויים ביום הראשון של החודש, שיהיה לכם מה לעשות ושלא תשתעממו...

אביב הגיע פסח בא וכל המאמרים מוקדשים לאביב ולפסח. לכבוד החג אני גם מצרף שירון של שירי אביב. הורידו, הדפיסו ושירו יחד בליל הסדר ובטיולים. להורדת השירון לחצו כאן.

לפנינו גם יום הזכרון ויום העצמאות. התארגנתם כבר לערב שירי לוחמים ביום הזכרון? ולשירה בציבור בערב יום העצמאות? אל תפספסו, הזמינו מיד.

ואחר כך? אפריל ומאי חודשים נהדרים לטיולים, יום ירושלים עם ערב שירי ירושלים, ול"ג בעומר? ואירועי סוף שנת הלימודיםכשכל חדרי המורים יוצאים לטיולים ובילויים? אל תאחרו, אל תפספסו. הזמינו עכשיו.

הפעם שלושה מאמרונים, שניים חדשים ואחד מחודש:

הראשון עוסק בשירה של חוה אלברשטיין "חד גדיא"חוץ משמו ומקורו השיר לא קשור ישירות לפסח, אבל לאחר סערת הבחירות שעברנו אני חושב שכדאי שוב להזכר במסר שחווה מוסרת עם השיר.

השני גם הוא עוסק בשיר, והפעם מצעד האביב של נעמי שמר. פעם היו כותבים שירים עם תוכן. זהו שיר שמתאר טיול אביבי לאורך ארץ ישראל שמהולים בו שמחה, אהבת הארץ וידיעת הארץ. ויש גם ביצוע בו שונו המלים מעט, האם על דעתה של המשוררת? מסופקני...

השלישי הוא שי שאני מגיש לכם, ידידי, לחג הפסח. מתכון מנצח למרק עגבניות. הוא באמת מיוחד ואני מבטיח לא להפוך את המידעון לרשימת מתכונים.

יש גם המלצה חמה לראות סרט (יש קישור) מרתק העוסק באיסור החמור ביותר בתורה וכיצד החרדים מתמודדים עם איסור כל כך בעייתי. הסרט נקרא זרע קודש והוא מאיר את העולם החרדי באור חדש לרובינו.

יש גם חידת החודש ופתרון החידה מהחודש הקודם.

אשמח לכל הערה והארה בקשר לפורמאט החדש ובכלל, אני אוהב כשאתם מגיבים לי....

תגובות לכתובתitai@plaot.com


מרק עגבניות כזה עוד לא טעמתם

מרק עגבניות כזה עוד לא טעמתם

המרק הזה כל כך מוצלח, וכל הטועם ממנו כל כך משבח ורוצה עוד, עד שהחלטתי להעניק לכם את המתכון לכבוד הפסח.  יש שם לחם שום, אבל המקפידים יחליפו במצה...
מצעד אביב - למה לשנות?

מצעד אביב - למה לשנות?

כשאני מטייל לי בואדיות ובחורשות של טבעון בימים אלה מכה בי הצהוב של החרציות והחרדלים וכולי מרגיש אביב. אז מתנגן בלבי השיר מצעד אביב והפעם בחרתי להביא לכם את המלים וגם מצאתי ביצוע בו חלק מהמילים שונו...  האם באישור המשוררת? לא בטוח..

מבצע החודש

מבצע לחוגי בית המזמינים שתי פעילויות!!!!
 
למזמינים שתי פעילויות
(הרצאות, טיולים מזמרים או מופעי זמר עברי) 
 
10% הנחה
על מחירי שתי הפעילויות 
(או יותר) 
הקדימו להזמין! כדאי לשריין מועדים זמן רב מראש
 
טל.  052-2971119 
דוא"ל itai@plaot.com

המלצת החודש

זרע קודש

אותי הסרט הזה פשוט הדהים!!! ואתם יודעים שאני לא משתמש בביטוי הזה לעתים קרובות. מדובר בסרט "זרע קודש" של הבמאי אורי גרודר(המכנה עצמו "אור ישר"). הבמאי, חוזר בתשובה החי בעולם החרדי, מתלבט איך לקיים את אחד האיסורים החמורים ביותר של "הוצאת זרע לבטלה". הוא מספר כי כעת, כשהוא צריך לחנך לעניין זה את בנו המתבגר, עולות שאלות קשות.

מסתבר שבקרב חוגי החרדים הוצאת זרע לבטלה הוא האיסור החמור ביותר בתורה. בסרט הזה אורי גרונר יוצא במסע מחקר בוהוא מראיין רבנים חרדים וחברים על חשיבותו של האיסור ועל הדרכים הפתלתלות לעמוד בו. מסתבר עולמו של הנער והגבר החרדי סובב סביב הנסיון הנואש להימנע מכל גרוי שעלול חס וחלילה להביאו לאוננות ולשפיכת זרע לשוא.

הסרט בו משוחחים החרדים בגלוי לב מרשים על הנושא הבהיר לי כמה דברים שלא הבנתי לגבי חרדים, כולל ההתעקשות שלהם לגבי הדרת נשים, הזעם כנגד מודעות פרסומת שבהן מצולמות נשים, מחיקת תמונות נשים בעיתונים או כל רמז לאשה ואפילו הסבר ברור ומטריד על ריח הזעה הנודף במקרים רבים מגברים חרדיים.

קחו שעה, ראו את הסרט ואני מבטיח לכם שעה מרתקת.

הנה קישור לסרט המלא זרע קודש.

ספרו לי מה דעתכם


חידת החודש

חידת החודש

הרשמה לניוזלטר | לאתר של איתי פלאות | סיפורו של שיר | יצירת קשר | חפשו אותי בפייסבוק

Tivonet